| Sebykaaa a întrebat:

Buna seara, am si eu o nelamurire. Am montat un subwoofer Blaupunkt cu statie incorporata si se aude bine, cd playerul merge numai cu contactul pe functia accesori. Dupa ce opresc motorul si casetofonul si cand inchid masina din telecomanda incepe sa vajaie tare. Tin frecventa mai mult de jumate, si cand o dau incet
la minim nu mai face nimic. Ce poate avea?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, statia nu e bine legata.
Este un fir de + ce trebuie luat din spatele playerelului, care ii da comanda statiei cand sa porneasca sau sa se opreasca. La statie e notat cu REM/Remote, la playere de obicei scrie Antena, si e albastru firul. Daca nu ai acel fir la player, folosesti firul ce vine de la contact, sa porneasca la fel ca si playerul, cand pui contactul.
Cat despre acei paraziti (vajaieturi), ar putea fi multe, de la cabluri pana la player sau instalatia electrica a masinii. Numai un electrician ar putea sti.
Poti incerca sa scoti mufele de semnal de la statie, apoi sa blochezi masina, sa vezi daca mai face asa. Daca nu face, ii pui cablurile de la statie la loc, si le scoti din player, si mai incerci odata. Daca atunci face, sunt cablurile, probabil de proasta calitate + montate prea aproape de alte fire.

1 răspuns:
| Sebykaaa explică:

Dupa ce scot un fir rca din statie nu mai face...