| Flaviucu a întrebat:

Buna seara, nu ma prea pricep la masini si mai ales la actele masinii. I-am aratat la un prieten talonul de la masina si m-a intrebat ca de ce nu imi scrie de ce marimi sunt rotile, cati cai putere are, cati litri are rezervorul etc, deoarece la el in talon scrie. La mine doar in cartea masinii scrie. Daca ma opreste politia de exemplu acum pe timp de iarna si imi cere talonul, de unde isi dau ei seama de acolo ce marimi de roti imi trebuia la masina? Si inca o intrebare, nu-mi gasesc marimea potrivita la cauciucuri, imi trebuie de r14 185/55. R14 gasesc, dar marimea cauciucului 185/55 nu gasesc, are ceva daca pun de exemplu o alta marime?! 85/65 de exemplu.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La cauciuc isi da seama ala de la vulcanizare ce marime e buna pentru jentile tale, iar cu talonul poti merge la srpciv pentru a iesi din dubii si sa iti dea unul bun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe noile certificate nu sunt scrise asemenea detalii asa ca ar fi bine sa porti si cartea de identitate a masinii.

legat de cauciuri nu pui decat marimile trecut in carte ca de aia producatorul a stabilit o anume marime

http://www.cauciucuridirect.ro/......ent/search

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa sunt taloanele noi, fara prea multe detalii. Nu are sens sa porti cartea de identitate cu tine in trafic, odata ce ei au decis ca politistul nu trebuie sa vada atatea detalii. In caz ca iti sparge unul masina, daca iti ia si cartea de identitate, ai cam pus-o. Un certificat de inmatriculare declari pierdut/furat oricand, si iti elibereaza altul in scurt timp, dar cartea de identitate e mult mai importanta, e ca un certificat de nastere. De aia se lasa acasa.
Cat despre cauciucuri, daca nu gasesti nicaieri 185, cauta 195/50 sau 195/45, nu stiu exact. Mai bine cu o idee mai late, dar cu inaltimea normala.
Daca e vorba insa de cauciucuri de iarna, poti monta ceva mai inalt, adica pana in 185/65.