| Detcovmarius1 a întrebat:

AM si eu o intrebare. Am un Chevrolet Aveo Sedan din 2008 si m-am saturat de rotile mici pe 14" care le avea si am facut o schimbare si mi-am pus pe 15" cu toate ca pe Certificatu de Identitate al masinii scrie ca am voie sa pun doar roti pe 13" si pe 14". In caz ca ma opreste Politia Rutiera risc sa-mi ia talonu? (mentionez ca am talon tip nou si nu scrie dimensiunile rotilor in el) Si in caz ca imi ia talonu care ar fi amenda pentru a-l recupera? Va multumesc, astept RASPUNSURI big grin

3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Da, conform legii au dreptul sa-ti retina talonul, dar e un caz pur teoretic. E greu de crezut ca o sa-ti verifice cineva rotile daca te opreste... Poate doar iarna, daca verifica ce tipuri de cauciuc ai

| cristi2012 a răspuns:

Nu Cred.pentru asa ceva nu cred sa iti ia talonul. daca totusi se intimpla nu va costa mai mult de vreo 5 sau 10 EURO sa il recuperezi...