| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara. Stie cineva cat ar costa asigurarea la o masina cu motorul de 1.5? Fiind prima asigurare...

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asigurarea depinde mult de sofer.
Mai exact, de varsta si istoricul proprietarului. Daca proprietarul e sub 30 de ani si/sau a avut in trecut despagubiri de pe politele lui, asigurarea e scumpa.
Daca proprietarul are varsta inaintata si nu a avut in trecut evenimente, atunci un pret de pornire ar fi 1200 de lei pe 12 luni, aproximativ.

| mi25 a răspuns:

Cauta un calculator pe net si iti spune, in functie de mai multi factori, unde este cel mai ieftin. Sau la un broker care sa negocieze.

| RxTx a răspuns:

Aici poți face o simulare la toate firmele de asigurări
https://www.rcaieftin.ro/

| Simpatic a răspuns (pentru RxTx):

Mi se pare o prostie groteasca in Romania sa mergi pe numele bunicii, a unchiului, a mamei, a vecinului dar sa folosesti propria masina sau masina altuia.
Nu frate ar trebui ca in tarile inteligente, fiecare sa raspunda si sa mearga pe asigurarea proprie, indiferent de ce masina conduci, adica nu ii incarci unuia aiurea RCA-ul cu bonus malus ca tu esti prost!
Tara de rahat dar cu pretentii de salarii de europa!
Pe langa asta sistemul ar trebui sa fie gandit altfel ca lumea sa isi poata si permite asigurarile, asa incurajezi pe toata lumea sa isi faca asigurare, nu pui tu preturi mari pentru tineri si mici pentru mosnegi, ca ti-a dat-o in barba City Insurance, ca tu ca ASF de rahat ce esti ai inchis ochii la falsurile facute acolo.
Niste mizerabili.
Bai nu degeaba toti care au plecat prin afara si au vazut conditiile bune de acolo au si ramas acolo.