| mangojump a întrebat:

Buna seara TPU.Ce parere aveti despre Audi a4 motor 1.9 diesel 130 cp...din 2001-2007. Vreau sa stiu ce Avantaje si dezavantaje au.Ms

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul depinde de masina, cati km are, cum a fost intretinuta, daca merita sa ii platesti inmatricularea samd

| LIN2010 a răspuns:

Este diferenta mare de varsta, 6 ani e ceva, trebuie sa-ti faci multe socoteli inainte de a lua o hotarare, strict financiar ti-l recomand pe cel din 2007.

| Braunion a răspuns:

Despre ala din 2007 o parere buna, ala din 2001 e cam depasit de vreme. Toate masinile sub 2005 sunt cam depasite. Tine seama ca suntem in 2013 iar dupa 7 ani valoarea unei masini scade drastic.

| y22dtr a răspuns (pentru Braunion):

De ce, masinile din 2007 se vand cu acelasi pret de atunci? nu mai dati raspunsuri sa va aflati in treaba, induceti oamenii in eroare

| Braunion a răspuns (pentru y22dtr):

Arata-mi tu mie o masina din 2007 care s-a dat cu acelasi pret ca cel de la reprezentanta in anul 2013. Ori ala de a platit e oligofren, ori habar n-ai ce vorbesti.

| y22dtr a răspuns:

Fiind de meserie iti recomand in primul rand un auto care sa il si poti intretine, nu numai sa il cumperi! ca motorizare iti recomand 1.9 de 131 cp(cod motor avf)cu 6 trepte chiar daca e invechit cum spune colegul nostru desi nu pare a fi studiat in timp fiabilitatea vw si audi

| Braunion a răspuns (pentru y22dtr):

Uite un post de pe un forum a unui prieten, legat de fiabilitatea vw si audi :

''Am un Passat din 2005. Nu stiu ce n-am schimbat la el inca. Acum 2 saptamani am anulat DFP-ul ca s-a imbacsit, unul nou e pe la 1200euroi. Are dragul de el sistem de autocuratare, dar unde dracu sa-l faci ca ai nevoie de viteza constanta pe turatii mai mari timp de 7-10minute. In oras, e condamnata la moarte. Imi papa vreo 8 litri pe extern. Si cica are 140 de cai, dar ii tot caut prin portbagaj. Rahatul de aditiv pentru DFP e la 300 de lei litrul si iti intra peste 4 litri. Sa schimbi distributia iti desface si nasturii de la camasa. Ambreiaj volanta dubla 'eftin de tot. Era saptamana trecuta un Passat Highline in service, undeva spre 60. 000km BlueMotion sau ce naiba, avea o gaura in bloc de dimensiunea unei mingi de fotbal. Cica boala VW, zicea mecanicul...

Daca imi spunea acum o luna, ii radeam in fata, numai ca acum 3 saptamani mi-a iesit biela la Caddy si a trebuit sa schimb motorul. Vorbesc de masini foarte ingrijite, cu revizii la zi, uleiuri de calitate, service-uri bune. Praf.''