| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU. Nu am prins bine semnul de începător pe parbriz. Iar la prima denivelare a cazut si s-a dus intre parbriz si chederele de prindere ale acestuia. Nu il mai pot scoate de acolo. Mai am semn de începător doar pe luneta sus pe stanga. Credeti ca imi da amenda politia daca am semnul de începător doar pe luneta? Menționez ca am permis doar de o săptămână

Răspuns Câştigător
| DuckDodgers0 a răspuns:

Da poti sa primesti amenda. Nu mai cumpara din acelea care se prind cu ventuze, ia-ti din acelea de se lipesc direct pe parbriz/luneta

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E 3 lei un semn... chiar isi avea rostul intrebarea asta?

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Mergi la un peco si achizitioneaza altele. Am avut si eu aceasta problema si am apelat la scoci, stiu ca a aratat cam aiurea dar asta e, am tolerat 1 an.
Din comentariile anterioare, regasesc ca exista semne si cu lipici, nu doar cu ventuze, eu am avut cu ventuze si tot la fel, se desprindeau imediat, de aceea am fost nevoita sa apelez la scoci.
Succes, grija si rabdare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu cumperi alt semn de începător? Nu e mai mult de 10 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E nevoie de ambele. Dacă nu reușești să scoți semnul, cumpără altul.

| StefanDrg a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci pana la urma primesc sau nu amenda?

| anonim_4396 explică (pentru StefanDrg):

Legea prevede că da.
https://forum.softpedia.com/......incepator/

| Liviu a răspuns (pentru StefanDrg):

Deci sa iti explic.Semnu ala e pus acolo, ca lumea sa te fereasca.Intelegi? pentru ca te incadrezi prost(bine, nu numai tu, toti incepatori)Nu trebuie sa te temi de amenda, ci de faptul ca oameni nu te pot vedea. Exemplu in cazu meu, i-am dat vreo 3 claxoane la un tip care se tot chinuia sa intre intr-o intersectie, si avea timp liber destul.Problema? era incepator, problema a 2, avea geamu din spate fumuriu, i-am vazut mamaliga cand l-am depasit.Mi-a parut rau ca l-am claxonat.Tie iti e teama de amenda? sa iti fie teama sa nu te grabeasca alti din spate cu claxoane, si sa faci vreo greseala.De asta se poarta semnele alea, anumite persoane foarte smechere, nu le pune.Si apoi se trezesc ca fac accidente. Oameni din trafic, trebuie sa stie sa te fereasca, sa iti faca mult loc, si sa nu iti dea claxoane cand gresesti.Cam de asta se folosesc semnele.Tu fa-ti griji,cand o sa iti iei claxoane,si o sa te cam impinga din spate oameni,o sa se lipeasca de masina ta,si nu e prea placut cand esti incepator.E alegerea ta ce faci,dar semnele alea,nu sunt puse acolo sa spuna ca esti prost,sunt puse acolo,ca noi restul din trafic,sa fim ingaduitori cu tine,si sa intelegem faptul ca poti gresi mai des ca noi, si sa te ferim, tu conduci cu teama acum, esti stangaci, nu ai reflexe, si e normal.Mesaju meu nu e pus aici sa arate cat de smecheri si cat de profesionisti suntem noi astia cu 1 an plus pe permis.E pus aici sa te motiveze, sa porti bulinele in geam, si sa intelegi faptul ca de bulinele alea depinde experienta condusului tau, daca va fi una placuta, sau una neplacuta happy

| Speranta12 a răspuns:

Morning Glory, Morning Glory,
Ce fricosi sunt incepatorii

| StefanDrg a răspuns:

Am desfacut chederele si am scos semnul, si l-am pus de data asta cu scoci, si pe cel din spate l-am pus tot cu scoci. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri