| Tivadar_Parda_1967 a întrebat:

Buna seara, vreau să cumpăr o mașină auto, menționez că n-am mai avut niciodată o mașină și am găsit pe internet doua mașini second un Renault Megane facelit 2 din 2008, motor de 1, 5 diesel și un Ford fiesta din 2006 motor de 1, 4 tot diesel și nu știu pe care sa o iau pentru că nu mă pricep la mașini deloc,care ar fi mai ieftina de intretinut pentru că sunt pensionar, daca poate cineva să mă lămurească, vă mulțumesc.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nea Tivadar, nu te lua după noi, fiecare o să-ți zică să iei acea mașină (auto) pe care o are el.

Intreabă deci o rudă de incredere și mergi pe mâna ei și tot cu ruda aia du-te și la momentul cumpărării.

| Liviu a răspuns:

Una pe benzina.Garantat nu vei da gres, un motor de 1.6 in 16 V si ...ma vei pomeni si pe lumea aialalta.Nu are moarte daca ii schimbi tot la timp.In plus? silentioasa. Capu sus, si pune mana si ia o benzina :^^

| FreddieM a răspuns (pentru Liviu):

Are dreptate Liviu, am avut atat diesel cat si pe benzina, Alea pe benzina, desi cilindrate minore, 1000 respectiv 1400, personal mi se par mai fain de condus, parca si plecarea de pe loc e mai dinamica, la fel si purtarea eI in trafic. Silentioase, probleme minore, usor de intretinut sau eventual reparat, repet doar pe criterii personale le recomand dar trebuie considerat si faptul ca diesel polueaza mult mai tare decat alea pe benzina. Cat despre cilindrata motorului nu intervin, fiecare cu necesitatile lui, dar daca domnul e pensionar, nu cred ca-i mai arde dumnealui de figuri si are nevoie de o masina care sa-si faca treaba excelent chiar daca nu e megaputernica. Succes

| Goete a răspuns:

Ia o Dacie Sandero, nu iti va parea rau

| Sonia822 a răspuns:

Fara sa ma pricep nici eu prea mult, v-as recomanda sa va luati pe benzina, pentru ca in 2-3 ani vor sa interzica circulatia autovehiculelor pe motorina, pentru ca polueaza. E un proiect de lege, se discuta, vine de la Uniunea Europeana, se estimeaza 2021. Daca nu va fi 2021, si va fi mai tarziu, dati banii pe ea degeaba. Asa mai bine luati-va direct pe benzina, pentru e exclude eventualele riscuri.

| Goete a răspuns (pentru Sonia822):

Problemane.cu motoarele Diesel mai vechi - la felnca cele pe benzina. Se va continua fabricarea motoarelor Diesel, DAR pentru kilometri putini si intretinere mai ieftina, benzina sau GPL

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Daca spuneti ca sunteti pensionar si doriti ceva ieftin de intretinut atunci mai bine sa cumparati ceva pe benzina. Un motor diesel modern(cam toate dupa 2006) au piese ce se pot se pot strica si sunt scumpe de intretinut( turbina, injectoare, EGR, etc). Unul pe benzina nu are aceste piese si e mai usor de intretinut. Personal as merge pe un megane 2 1.6/ 1.4 MPI sau o dacie 1.4 MPI (motoare foarte reusite). Daca totusi doriti diesel, unul ok si economic e cel 1.5 dci de la renault dar cum am spus are toate acele piese scumpe si intretinere semnificativ mai mare.