| Ovi99986536 a întrebat:

Buna TPU.
Acum o săptămână am cumpărat un opel astra h 1.7 cdti (diesel) 2005 toate bune si frumoase pana a 3 zi cand a inceput sa bata volanta, sa piarda ulei de la motor si cutie.
Iar azi am vrut sa scot masina din curte dar nu reuseam, cum luam piciorul de pe ambreiaj si acceleram murea motorul, pana la urma am scos-o împingând-o si i-am dat-o unui vecin sa o conduca, dar masina parca nu are vlaga in ea in treapta a 2 la o viteza de 25-30 km/h masina trepideaza.
Sa aiba problema la turbina sau injector sau sa fie din cauza volantei?
Am observat ca daca dau drumul incet la ambreiaj motorul incepe sa se auda mai tare pana la un moment dat cand moare.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai fost țepuit cu un jaf de opel,. Dul la servis sau suna l pe cel de la care ai luat o si spune i ca te a fraierit in ultimul hal, dar cum ai luat o fara probă la el acasa, ca daca tu acasa la proprietar o probai, vedea i ce hîrb de masină e.

| Panamax a răspuns:

Ai luat o teapa de zile mari.
Trebuia sa-i schimbi uleiul imediat ca cine stie ce tampenii a bagat in motor fostul proprietar ca sa nu-ti dai seama ca are motorul terminat.
Unii baga rumegus,atii ulei de transmisie, sau aditivi minune.
Ai dat 2000 pe ea o sa te mai coste 2000 ca s-o folosesti.