| DrDilavia a întrebat:

Buna seara!
Detin un opel corsa D, 2006, 1.3 cdti (diesel), manuala, mi se opreste motorul la ea in mers si nu cunosc cauza, as vrea pareri. Merg corect cu ea, schimb la 2500 de turatii, o am din martie, nici de un an, cu celelalte masini de le-am avut nu am patit asa ceva.
De mentionat ca nu mereu i se opreste, uneori, are momente, spre exemplu in seara asta, am mers cu caldura pornita si la o viteza destul de mare intre 100-140, pe o distanta de 20 km, la viteza mare nu se opreste, in momentul in care incetinesc ca sa ma incadrez pentru anumite manevre, intersectii, etc. sau daca am semafor in fata, in timp ce incetinesc, pana cam pe la 20 km/h, se opreste motorul, doar la viteze mici se opreste, cand e in liber in special, fara sa apas pe ambreiaj sau acceleratie. Se mai tureaza si singura, fara sa ma ating de acceleratie, fiind in liber masina, eu doar cu piciorul pe frana.
Am dus-o la service, mi s-a schimbat un injector infundat care cica ar fi fost cauza, ei bine nu, tot asa imi face.
Astept pareri, mersi.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie verificata mai bine, inainte sa se schimbe piese aiurea.
Opritul in mers ar putea fi de la senzorul vibrochenului sau regulatorul pompei de injectie.
Sau chiar de la pompa de injectie/injectoare.