| Alexandru_Grigoraş_1980 a întrebat:

Am 13 ani, si de curiozitate, ce naiba este RCA si CASCO? Care este diferenta dintre ele doua? Care e mai bun? FUNDAA! :]]]]]]]

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

RCA este asigurarea obligatorie de raspundere civila, pe care trebuie sa o aiba toate autovehiculele. Aceasta suporta despagubirile necesare, in urma unui accident din vina ta; achita spitalizari, despagubeste familiile in caz de deces, plateste reparatiile masinilor pe care le-ai avariat, mai putin masina ta, si suporta si alta daune (garduri rupte, magazine devastate, locuinte daramate, intarzieri ale trenurilor, nasteri spontane si ce naiba se mai poate intampla din cauza unui accident laughing ).
Asigurarea CASCO, asigura bunurile. La masina de exemplu, poti avea asigurare casco care te despagubeste doar in caz de dauna totala (obligatorie la masinile in leasing), adica daca din greseala dai foc masinii (nu conteaza a cui e vina, doar sa nu fie intentionat).
Majoritatea pachetelor CASCO, despagubesc si daunele mici pe care le faci masinii, din neatentie. De exemplu, un vecin si-a julit aripa spate la Megane, afectand de asemenea stopul si bara. Cand a mers in revizie, a facut constatare si pentru acele daune, iar asiguratorul i-a reparat masina pe cheltuiala lui.
Exista si pachete CASCO mai smechere, care contin si RCA, iar in cazul unui eveniment, te despagubesc fara griji: chiar daca nu e vina ta, iti ofera asistenta rutiera (te iau pe tine impreuna cu masina si te duc acasa, iar masina la service), iti repara masina, iar apoi:
-daca esti vinovat de accident, fac acelasi lucru si celelalte masini implicate
-daca nu esti vinovat, iti repara masina doar tie, apoi dau in judecata firma de asigurari a soferului vinovat, pentru a recupera despagubirile tale, lucru care se intampla la orice CASCO, cand masina ta este avariata din vina altcuiva.
Bineinteles, asigurarea CASCO este mult mai buna, asigurandu-te ca nu vei ramane fara masina niciodata. Daca o faci praf, din vina altcuita, vei plafonul maxim pentru dauna totala, pe care il stii dinainte, cand inchei polita.
De la RCA primesti despagubiri doar cand te loveste un alt sofer din vina lui, iar tratamentul este unul mult mai prost, nefiind tu clientul lor. Incearca sa iti dea cat mai putin, te trimit in service-uri care poate nu iti inspira incredere, si te amana foarte mult. Daca ai full-CASCO, eviti aceasta situatie, asigurarea ta preluand controlul, ca mai apoi sa recupereze costurile de la RCA-ul vinovatului.
Sper ca te-am lamurit, ca m-am cam lungit laughing

4 răspunsuri:
| Dintrebare a răspuns:

RCA e asigurarea obligatorie pe care trebuie sa o aiba fiecare masina (de exemplu, daca faci un accident din vina ta, atunci asigurarea asta ii plateste celui pe care l-ai lovit reparatia la masina). Iar CASCO e o asigurare care iti protejeaza masina proprie (in caz ca intri cu masina intr-un gard, nu trebuie sa platesti tu reparatia)

| Alexandru_Grigoraş_1980 explică:

Ba, pentru toti, va multumesc de raspunsuri. Am ales un raspuns mai devoltat, dar si ale voastre erau informative, si chiar unele comice =)
considerati ca v-am dat tuturora o funda =)
Mersi de ajutor!

| bistarcro a răspuns:

CASCO e mai bun ca iti repara masina imediat fara sa intrebe nimic, iar rca e o asigurare ca iti repara masina doar daca tiau lovit masina ceilalt. Oricum CASCO E MULT MAI SCUMPlaughing)

| suntserios a răspuns (pentru bistarcro):

Le ai zis de te ai spart.

RCA e asigurarea obligatorie fara de care o masina nu poate circula legal pe drumurile publice. RCA asigura reparatia masinilor pe care le lovesti din vina ta.

CASCO e o asigurare facultativa si iti repara propria masina indiferent de cauze (ca ai lovit-o tu sau altcineva ti a lovit-o)