| MexicanMotorMafia a întrebat:

TPU! Am 19 ani si vreau sa imi cumpar o masina pana in 3.000 de euro inmatriculata, sau sa ma coste pana in 3.000 de euro cu tot cu inmatriculare, sa aiba peste 130 de cai putere, diesel si cutie cu 6 viteze, si asa am ales urmatoarele modele de de masini din lista de mai jos din care sa aleg una, dar nu stiu ce model sa cumpar. Care ar fi cea mai buna din lista de mai jos? Dau funda celu-i mai bun raspuns.
Ford Mondeo 2003/2004
Peugeot 407 2004/2005
Volkswagen Golf 4 Hatch Back 2003/2004
Volkswagen Golf 4 Break 2004/2005
Volkswagen Golf 5 in doua portiere 2004/2005

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Fratioare tu te auzi?
Golf 5 cu 3000€ gata inmatriculat si diesel? Poate doar daca cumperi jumate din masina, sau eventual mai bagi inca 2000€ in piese.
Deci asta pica din prima, sigur e ceva putred la mijloc.
La fel este si cu Peugeot 407.
La Ford Mondeo trebuie sa fii atent la motorizari si la taxa.
Cat despre Golf-uri, cele din 2004/2005 sunt tot euro 3 cele cu 130 de cai deci daca nu sunt inmatriculate vei platii undeva peste 1200€ pe taxa.
Iar cele din 2003/2004 sunt tot cu taxa mai mare.
Daca vrei sa ai o taxa decenta cauta un Golf 4 din 2003 fabricat pana in iulie, si vei avea o taxa de aproximativ 650€.
Mare atentie la cele inmatriculate, pot parea tentante dar nu uita ca e posibil sa fie taxa recuperata.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cai morti.

| Celcareajuta a răspuns:

Si eu tot pe golf 5 as merge, arata clar mai bine ca 4 si nu cred ca o sa fie o problema mare piesele, fata de peugeot unde daca nu e intretinuta corespunzator o sa te iei cu mainile de cap. Mondeo iar e frumos dar costisitor la interventii.

Acu daca si golf 5 are vicii ascunse grave tot poti sa iti iei teapa, dar eu pe asta as merge din lista ta. (fie si toate intretinute corect)

| ReZiSTorr a răspuns:

Passat b5.5

| WhOo a răspuns:

Golf 5

| Friday13 a răspuns:

Pai din acea lista as spune ca toate sunt bune in felul lorwinking, am mai cautat ceva pe net si spunea ca intre vw4 si vw 5 nu e mare diferenta, dar trebuie sa te gandesti ca si fiecare masina are problema ei de exemplu, la peogeot 306 la punte. din cate stiu la multe masini modelul asta e o problema cu puntea din spate, dar un renault megane as zice ca este bun, putere are, de aratat arata bine, dar consuma cam 10%, dar (cred) ca poti sa o treci si pe gazolina si iesi mai ieftin. in rest e doar parerea mea nu stiu daca e 100% sigurwinking