| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU am o intrebare care nu o stiu.Stiu doar ca farurile de la o masina functioneaza datorita bateriei care o incarci la curent.Cred...dar becul din interioru masinii dintre usi cum functioneaza?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate functioneaza pe baterie. Unele trec prin contact, altele, ca in cazul becurilor de la usi, au un intrerupator care porneste becul cand deschizi usa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca si ala tot de la baterie.

| sierra1 a răspuns:

"becul din interioru masinii dintre usi cum functioneaza"

la fel ca alea din faruri - efectul termic al curentului incălzește un filament din wolfram/aliaje