| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Am o nelămurire legată de mașinile care coboară într-o pantă, știu că la coborârea într-o pantă trebuie să ciupesc frâna, dar atunci când o apăs trebuie apăsat și ambreiajul? Ps: Sunt la început

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca masina nu incetineste pana la oprire sau cat sa fie nevoie sa retrogradezi viteza nu e nevoie sa apesi ambreiajul

| Ushtria a răspuns (pentru suntserios):

Claxonezi sa se fereasca lumea de tine laughing

| Frank51 a răspuns:

Lucrurile astea se simt pe moment, spune-i instructorului să te ducă pe pante.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu, apeși in momentul in care viteza e atât de scăzută, iar mașina aproape rămâne pe loc (că sa nu moară motorul). Cobori cu frana de motor, iar la nevoie piști frana sa nu se tureze motorul inutil.