| ANONIMANON a întrebat:

Am o simpla curiozitate. Vreau sa stiu care sunt avantajele unui motor diesel si care sunt dezavantajele. Deasemenea care sunt avantajele/dezavantajele unui motor pe benzina. Am sa dau un exemplu de masina. Sa zicem ca vreti sa va luati un VW Passat nou (asta mi-a venit in cap). Voi ce ati alege? Stiu ca marele dezavantaj al dieselurilor este ca pornesc foarte greu iarna. Astept comentariile voastre. Si as vrea daca se poate argumente de ce da si de ce nu.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vorbim de un VW, avantajul e ca motoarele lor diesel sunt ok. Dezavantajul e ca ei niciodata nu au fost buni la facut motoare pe benzina, mai mult de fiabilitate n-au scos din nici unul, iar majoritatea motoarelor nu sunt nici macar fiabile. De raportul consum/putere n-avem ce vorbi.
Daca e sa vorbim despre masini cu motoare gandite, dupa mine e egalitate. Dieselul e bun pentru cei ce fac multi km, si au nevoie de putere, mai ales pentru carat.
Masinile pe benzina sunt pentru cei ce vor o masina simpla, nu sunt obsedati de consumul mic (desi GPL-ul e mai avantajos decat motorina), si circula distante scurte, sau distante lungi, dar fara incarcatura mare.
Marele dezavantaj la motoarele diesel este intretinerea costisitoare.
Marele avantaj la motoarele pe benzina este ca sunt motoare foarte flexibile; cu benzina faci un motor si de oras, si de drum lung, si de drag-uri.
Inca un mare avantaj la motoarele pe benzina, este ca lucreaza foarte bine chiar si la temperaturi extreme. Un exemplu bun ar fi ca, in Alaska sau in Dubai (doua clime extreme), nu ai sa vezi masini diesel niciodata. Un motor pe benzina porneste oriunde, atat timp cat are uleiul potrivit, si suficient curent.
In Romania insa, cu motorina potrivita, nu vei avea probleme cu pornirea motoarelor diesel, mai ales daca vorbim de masini noi.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vorbim de masini noi nu exista treaba cu pornitul greu iarna sau plecatul pe jos. Tehnologiile actuale fac niste motoare foarte performante.

Dezavantajul dieselului e ca e ceva mai scump la intretinere si iarna trebuie sa ai grija ce motorina ii pui si eventual se incalzeste mai greu si e putin mai zgomotos, dar in final e mai economic ca si consum

| MariusF23 a răspuns:

Singurele avantaje ale motoarelor diesel sunt ca (in mare parte) consuma putin, si trag bine (d-aia se pun si pe tractoare, daaa). In rest, dezavantaje are cu carul. Ca sa dezvolte o putere decenta are nevoie de o cilindree aproape dubla fata de un motor pe benzina, deci impozite mai mari. De asemenea, preturile pieselor gen injectoare si de ce nu TURBINA sunt super mari, in general, se zice ca astea sunt acoperite de economia facuta la carburant. Si da, porneste greu iarna, daca nu are bujia incandescenta buna. In rest merge sa tragi o gramada cu el.

Eu unul, n-as da benzina pe nimic in lume. Am fost invatat cu benzina de mic si e cu totul altceva fata de diesel. Intr-adevar, consuma putin mai mult, dar sta altfel pe drum, altfel face viteza. Aici apesi pedala si acceleratia se face progresiv, nu ca la diesel, atingi 1mm acceleratia si deja te baga in scaun ca racheta. Benzina e mult mai flexibila, arde mai bine. Un diesel fara turbina e cam mort. Nu si in cazul unui motor pe benzina. Au inceput sa apara motoare pe benzina mai mici (aspirate! nu turbo) care dezvolta puteri din ce in ce mai mari. E si ieftin de intretinut. Per total eu prefer benzina.

| pulx a răspuns:

Motoarele diesel au demaraj mai mic ca cele pe benzina. Dar au un consum mai mic.

| suntserios a răspuns (pentru pulx):

Vrei sa zici invers nu? Dieselurile au cuplu mult mai mare si vor avea mereu demaraj mai bun.

| Dragos636 a răspuns:

Motoarele diesel au un consum mult mai mic fata de cele pe benzina si sunt mult mai puternice. Daca iti iei o masina, te sfatuiesc sa iti iei diesel.

| ANONIMANON explică:

Cei care recomandati dieselurile sunteti siguri ca iarna nu plec pe jos?

| MariusF23 a răspuns (pentru ANONIMANON):

Daca e vorba sa iti iei masina noua, nu pleci pe jos. Mergand pe second hand, ar fi bine sa fii atent.

| pulx a răspuns (pentru ANONIMANON):

Am masina din 2010 si e diesel. Pleaca fara probleme iarna.