| R3hab1 a întrebat:

Buna TPU
Am u golf4 ocean din 2004 motor 1. 9tdi axr 101hp, de doua zile cand turez motorul la 1200rpm si dupa il i-au pana cand ajunge cam pana la 1000rpm imi zgatie motorul inca daca stai pe scaun la sofer acel zgatit se simte bine
Oare sa fie de la oprirea motorului la plecarea de pe loc?
Sau de la ce se poate intampla asta?
VA ROG AJUTATI-MA!

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intrebi una, vin "specialistii" cu toate sfaturile auzide de pe la vecini in fata blocului... laughing
Cum a zis si Marius, ai cel putin un tampon de la motor rupt. Si da, de la plecarile "stangace", poti rupe lejer un tampon de motor, mai ales ca TDI-urile au cuplu foarte mare la turatiile joase, orice bruscare 'smulge' in primul rand tampoanele.

| MariusF23 a răspuns:

Ai tampoanele de la motor duse.

| CosminALX a răspuns:

Cam pe la ce turatii schimbi vitezele? Daca schimbi sub 2000 nu vad prea bine turbina motorului aluia... Incearca sa mergi 10-15min turat (3000-3300rpm). A avut problema asta un amic, la 130km/h nu mai urca, si cand o lasa pe liber trepida.

| R3hab1 explică (pentru CosminALX):

Vitezele schimbate si peste 2300 am mers si cu 160km/h si inca mai urca, mie doar cand stau si o las din turatie pe la 1100 imi trepideaza nu tare dar destul incat sa se simta

| CosminALX a răspuns (pentru R3hab1):

Verifica bujiile si compresia pe fiecare piston (recomand in service verificarea compresiei)

| R3hab1 explică:

Bugatti pe nfs, nu laughing daca nu stii nu te implica