| Davalentin a întrebat:

Buna TPU.
Am un bmw seria 5 e60 2007 luna a9.
De câteva zile, a început sa facă urat când virez volanul in stânga și in dreapta, mai ales când îl virez la maxim.
M-am uitat la uleiul de servo și mai aveam putin ulei rosu și am mai făcut completare cu ulei verde, iar acum nu mai huruie, dar nu stiu dacă e bine sa combini uleiul rosu cu cel verde.
Oricum mai face un pic de zgomot când virez maxim și îl tin acolo.
Și cred ca are vrei fisura pe undeva și curge uleiul.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Are sigur o fisură. Du-l la reparat.
Dacă prin „ulei verde" înțelegi ulei de motor (gen 10W40 de exemplu), atunci ai făcut o mare tâmpenie! Mergi repede cu ea la service și pune-i nu doar să caute și să repare fisura, ci și să golească și să spele instalația de servo! Sau o să te lase în drum și nu cred că o să fii prea fericit.

| FlappyXXX a răspuns (pentru mihai69):

Cred că se referă la unei de servo de culoare verde pentru că este de 2 culori, roșu și verde.

| Panamax a răspuns:

De obicei pierde pe la caseta de directie.Ar trebui revizionata sau inlocuita.
Se intampla imediat dupa ce umbla un mecanic Dorel in zona.Ai inlocuit de curand bieleta directie, pivot, etc?

| 07gabriel07 a răspuns:

Cel mai probabil a mers pompa de servo far ulei si de aia face urat, cat despre uleiul care l-ai pierdut trebuie facuta o verificare de scurgeri, in caz ca uleiul se scurge pe la caseta, schimba caseta s-au reconditioneaz-o. Iar despre pompa sper ca nu s-a uzat prea tare, poate va trebui si aia schimbata.