| Tudor_2273 a întrebat:

Apelez din nou la voi cu o nelamurire -Vreau sa cumpar o Insignia de la un amic. Masina este inmatriculata in tara din `09. motorul este de 1997cm 160cp -Intrebarea e - ce taxe mai am de platit?

Multumesc frumos pentru raspunsuri

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca a obtinut sau nu restituirea taxei de prima inmatriculare/de poluare.
Daca nu a cerut-o atunci nu va trebui sa platesti timbrul de mediu ci doar ITP (daca este expirat), asigurarea de raspundere civila (RCA), numerele si rovinieta. Daca a cerut-o va trebui sa platesti si timbrul de mediu.

| idealman a răspuns:

Daca este inscrisa nu platesti decat cele aferente actelor de inmatriculare (talon, numere, asigurare )