| XCatalinX a întrebat:

Daca vreau sa cumpar o masina care cand a fost cumparata nu s-a platit taxe daca o cumpar trebuie sa platesc cv taxe?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu a fost platita taxa de prima inmatriculare/de poluare/pentru emisii poluante (in vigoare in perioada 2007-2011) sau timbrul de mediu (in vigoare din 2013) sau primele taxe au fost restituite, atunci cumparatorul va trebui sa plateasca acum timbrul de mediu.
De asemenea mai plateste, dupa caz, ITP, RCA, numerele de circulatie si rovinieta.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde la ce taxe te referi... daca e vorba de taxa de timbru si nu a fost platit atunci trebuie sa o platesti tu

| XCatalinX explică (pentru suntserios):

Pai cand a cumparat proprietarul masina nu s-au platit taxele. si acum daca as cumpara-o ar trebui sa platesc taxa de timbru?

| suntserios a răspuns (pentru XCatalinX):

Da, daca nu are platita taxa de timbru va trebuie sa o platesti tu

| Violleta2022 a răspuns (pentru XCatalinX):

Cred ca se refera la toate taxele si cele de inmatriculare...