| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu cat ma costa toate taxele pentru inmatricularea unei masini si daca are importanta ca am 2 becuri aprinse in bord pentru RaR, iar cand pornesc masina se deschide porbagajul mereu? Cred ca este ceva scurt sau nu imi dau seama, sper sa gasesc raspunsuri, funda.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deci:
-omologare RAR - 450 lei
-taxa inmatriculare definitiva 60 lei (la primarie)
-taxa numere 40 (+inca 40 daca vrei preferentiale)
-taxa certificat de inmatriculare 37 lei (la CEC)
-timbrul de mediu se calculeaza de catre ANAF, in functie de poluarea 'constatata' la RAR; gasesti calculator pe www.anaf.ro
-asigurarea in vederea inmatricularii, depinde de varsta ta, poate fi 500 lei/an, sau poate fi 1500 lei/an; depinde si de companie.
Cat despre probleme, alea sunt amprentele unui 'Volzvagin'. Poti sa te obisnuiesti cu ele, sau poti sa te chinui sa le rezolvi, ca sa te enervezi si mai tare cand reapar, si mai apar si probleme serioase.
Cel mai sigur ai becul galben "check engine" aprins, ala se aprinde in majoritatea cazurilor, cand sonda din evacuare depisteaza gaze anormale. Cauze pot fi multe, rezumatul ar fi: vezi sa nu ramai fara ulei, si nu te astepta la norma de poluare mai mare de E2, daca nu dai spaga. Al doilea bec probabil e neinteresant, ar putea fi 'calendarul' pentru schimburi de ulei, ar putea fi eroare airbag, sau cel mai probabil, una din celelalte doua erori omniprezente la Golf 4 (ma rog, Bora, tot aia), si anume ESP sau ABS... Poti merge cu ele aprinse, nu te afecteaza cu mult. ESP-ul de obicei 'crapa' de la un senzor de sub bord, ABS-ul ar putea ceda de la un senzor de roata, sau de la ceva mai grav...
Cum spuneam, ti-ai cumparat un 'Volzvagin'. Parerea mea este sa nu bagi in seama toate toanele astea, ca oricum nu faci masina din ea. Nu baga bani in cazane.
Daca iti plac masinile, scapa de asta.

| nigearares a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Impozit? Rovineta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru nigearares):

Impozit ~60 lei/an
Rovigneta e ~130 lei/an pentru toate autoturismele
Cand mergi la impozit sa o inregistrezi, iti mai cere niste bani, printre care si plata partiala a impozitului, pe luna/trimestrul curent, sau ceva de genul. Si mai era o 'TAXA POP' de 14 lei, nu stiu ce inseamna aia...
Probabil va trebui sa traduci si actele, alea nu stiu cat costa.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact, depinde si de faptul daca trebuie sa platesti ori nu timbrul de mediu.
Poti calcula singur timbrul de mediu, introducand datele cerute in calculatorul oficial ANAF:
https://static.anaf.ro/......_2016.html
La aceasta se va mai adauga, dupa caz, ITP, RCA, impozitul anual, numerele de circulatie si rovinieta, suma acestora putand fi de cca 2.000 - 3.000 de lei, in functie de masina si regula bonus/malus la asigurare.
La RAR va trebui sa mergi cu masina pusa la punct, fara sa aiba defectiuni.

| nigearares a răspuns (pentru Ioandelasal):

Masina merge foarte bine in parametri normali, E o vw bora an 2000 motor 1390 16v masina este adusa din Austria trebuie sa fac tot incepand de la rar.

| OldSoul a răspuns:

Cam 1000 ron(rar-ul+traducerile+ celelalte taxe)+ asigurarea + timbrul de mediu.
Cat despre acele 2 becuri aprinse in bord, si portbagaj, s-ar putea sa ai probleme daca nu dai dreptul. Un cunoscut a fost "intors" pentru ca nu ii lumina numarul de kilometri.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Rezolva problemele si abia dupa aceea te duci la RAR.
Sunt destul de exigenti.
Depinde ce becuri stau aprinse.