| ovidix a întrebat:

ieri am segmentat motorul scuterului... am incercat sa il pornesc pentru prima oara, timp de 5 minute la automat, apoi i-am mai dat in jur de 30 de pedale fara rezultat. Compresie are, bujia da scanteie, sunt ceva instructiuni speciale, ce ma ajuta sa pornesc scuterul pentru prima oara? Cand dau pedala, creez vid in conductele carburatorului iar intr-un final porneste? Precizez ca nu a ajuns inca benzina sa ude bujia, care poate fii cauza? Modelul scuterului: Piaggio Skipper de 125 cm cubi.

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Controleaza distributia probabil nu este pusa la punct, adica nu iti da scanteie cand ajunge in compresie ti-o da mai devreme sau mai tarziu. Trebuie sa te uiti la semnele de la distributie, daca nu schimba bujia, si mai incearca sa scoti firul alb din mufa cu 3 pini, dar numai cu doua fire (alb si galben), ce vine din magnetou. Mai controleaza si cablul de masa daca este bine fixat si are contact bun, sau o alta varianta ar fi carburatorul infundat si sa nu iti ajunga benzina!

| cypyko a răspuns:

Uita-te la carborator sigur e din cauza asta