| CucuMihai520 a întrebat:

Buna TPU. Pe repede inainte, un nene s-a bagat in mine cu masina intr-un giratoriu si m-a strans intre giratoriu si masina lui, eu fiind in banda 3 si el in 2 a venit in banda mea fara sa se asigure fara semnal si s-a intamplat. El nu si -a recunoscut vina si nici nu realizase ce s-a intamplat. L-am oprit dupa 1 km pentru ca nu voia sa opreasca si a zis ca nu e vina lui si bineinteles ca varianta amiabila a iesit din ecuatie, am facut poze si am sunat la politie si le-am explicat si am fost sa dau declaratie si am primit o dovada de reparatie. Acum vine problema. Vinovatul nu s-a prezentat la politia Iasi de doua saptamani si locuieste in Iasi. Ce pot sa fac? Are asigurare. Multumesc

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai lui i se va lua permisul 30 de zile si eventual amenda fiind incadrat la neraportarea in termen de maxim 24 de ore a evenimentului rutier soldat doar cu daune materiale.
Cat despre ce poti face mai departe este sa te adresezi fie asiguratorului tau RCA si sa le explici cum poti face intrarea in service pentru reparatie fie politiei rutiere care avea in opinia mea obligatia sa iti dea o copie dupa asigurarea vinovatului. Ce faci insa daca cel vinovat nu avea RCA? este mai dificil!

| CucuMihai520 explică (pentru Simpatic):

Buna ziua si multumesc de raspuns. Are asigurare, am verificat deja doar ca din ceva motive nu vrea sa mearga la politie. Atunci ar trebui sa merg la politie sa cer o copie dupa asigurarea vinovatului?

| suntserios a răspuns (pentru CucuMihai520):

Insisti la politie sa il gaseasca si sa iti ofere asigurarea lui.

| Simpatic a răspuns (pentru CucuMihai520):

Cum am zis cere un sfat intr-o prima faza brokerului sau asiguratorului tau, un sfat legislativ.
In opinia mea dar eu nu lucrez in domeniu, ar trebuie ca cei de la asigurarile tale in baza dovezii de reparatie eliberate de Politie sa incepa demersurile prin a interoga in sistemul de asigurari polita RCA a vinovatului, bineinteles ca nu se va putea pentru ca nu ar respecta nomele GDPR si astfel singurul lucru pe care il poti face este sa te adresezi politiei rutiere din nou... iata cum pun omamenii pe drumuri legile noastre.
Politia trebuia sa iti faca rost de o copie dupa asigurarea celui vinovat pentru ca altfel nu poti cere evaluarea daunei la asiguratorul celui vinovat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Politistii ar trebui sa-si faca treaba, sa-l depisteze, sa-l lase fara permis si sa-ti inmaneze asigurarea sau cel putin datele lui. Desi partea asta nu este tocmai corecta dpdv al procedurii.
Normal ar trebui sa afli societatea lui de asigurare https://www.aida.info.ro/polite-rca
Si sa deschizi un dosar de dauna la acea societate, insa ai nevoie de un proces verbal in care sa fie clarificat accidentul.
Deci, insista cu politia. Agentii trebuiau sa cerceteze intamplarea, sa vizioneze inregistrarea video din intersectia respectiva (putine intersectii nu au camere).
Incearca sa obtii informatii despre stadiul procedurii: l-au cautat/somat prin posta sa se prezinte? Astfel de cazuri se solutioneaza de obicei in 2-3 saptamani, maxim. Daca au chef, il solutioneaza in 48h.
Primele 24h asteapta prezentarea de bunavoie, dupa care il cauta cu japca si il lasa fara permis. Depinde insa cat timp au si agentii respectivi, ca daca au multe cazuri, dureaza...