| Raullubinski01 a întrebat:

Pe un scooter am facut un sistem audio cu mp3 player de masina.dar problema este ca eu nu am pedala de pornire la scuter ( porneste doar electronic)..si cateodata cam uit sa ii dau "o cheie " sa se mai incarce..si ma cam lasa bateria..pana nu cer de la cineva un ajutor sa imi dea curent de la masina. ..si intrebarea mea este, as putea sa ii pun 2 baterii pe scuter? Puterea (voltii) s-ar schimba daca le leg in paralel? Sau doar creste capacitatea de stocare a energiei? Nu vreau sa ard mp3 playerul sau ceva.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu mai bine cumperi tu direct o baterie de mai multi amperi? Chiar are rost sa te complici cu doua baterii? Sau nu ai suficient spatiu pentru una mai mare in compartimentul bateriei?

| Raullubinski01 explică (pentru OldSoul):

Ba da am spatiu, dar problema e ca daca se descarca batbacanderia cand ascult muzica cu motorul oprit nu mai plec de acolo..ca nu am pornire la pedala, doar electrica

| xerxes1 a răspuns:

Se pot pune doua baterii dar nu chiar in paralel.
Una pentru mp3 si alta pentru scuter.
Pentru incarcarea celei de mp3 ai putea sa folosesti un releu ca sa o incarce doar cand este pornit.

| Raullubinski01 explică (pentru xerxes1):

Si cam ce releu as putea folosi? Poti sa imi dai ceva detalii?