| Renato_Turcu_1989 a întrebat:

Sunt pus in postura de a-mi cumpara o masina bineinteles SH am mici dileme nu stiu ce model am optat pentru 3 modele nu foarte scumpe.
1 Ford mondeo 2.0 tddi din 2002
2 Citroen C5 2.2 hdi din 2002
3 Renault Laguna 1.9 dci 2002
Diesel toate. Recunosc sunt incepator iar la masini nu ma pricep deloc. Rog cunoscatorii sa ma ajute aa. si toate au cam acelasi pret. Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| thegeaba a răspuns:

Eu sincer mi-as lua Citroen C5 sau Renault Laguna. Fordul nu e construit cu piese originale, are imprumutate de pe la toate marcilewinking

12 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

In locul tau mi-as lua volvo v40 care bate la fund toate masinile ce le-ai pus acolo, ia-ti daca vrei un 1.6 sau 1.8winking daca iti place puterea ia-ti 2.0! sau T4 masina de lux foarte confortabila si stabila!

| thegeaba a răspuns (pentru RB26DETT):

Eventual ii dai tu bani sa-si cumpere. Ca un Volvo in stare buna post 2001 costa de la 4000 euro in suswinking

| RB26DETT a răspuns (pentru thegeaba):

Daca are bani de ce a zis el inseamna ca trebuie sa aiba bani si de volvo! recunosc, eu mi-am luat un v40 din 97 dar full option si full piele, am dat pe el 2000 de euro si are motor de 2.0 si are si instalatie gpl instalata, mie mi se pare o oferta foarte buna, pana acum, de 2 ani de cand am masina nu am avut nici o problema cu ea.

| perladunarii a răspuns:

Salut, citroen si renault au piesele de schimb foarte scumpe si nu sunt fiabile, adica se strica intr-una! Ramane fordul, dar iti recomand ca branduri 2 care stiu ca au si piese ieftine si masinile sunt de durata, volkswagen sau opel! Salut

| Renato_Turcu_1989 explică (pentru perladunarii):

Mersi mult chestia ca vw offf nu prea ma dau in vant dupa vw si bineinteles un passat din 2002 sare peste bugetul meu...am cautat si opel astra 1.7 tdci dar ca spatiu de depozitare este mic faptul ca treiesc si in Grecia si venind de 2x pe an in tara sincer nu mi-ar ajunge portbagaju nu stiu nimic despre opel vectra sincer nici nu prea m-am interesat... oricum mersi mult de sfat

| perladunarii a răspuns (pentru Renato_Turcu_1989):

Eu am opel vectra c din 2003, e o masina ok, o am de 2 ani, am schimbat piese pe la ea, dar niciodata nu am fost surprins neplacut de preturi! Eu o am pe benzina, consuma cu 1 litru mai mult mixt dar nu am schimbat nimic la motor si are 180 de mii! Acum sa fiu sincer urmatoarea masina vreau sa fie diesel! Eu zic ca dintre toate optiunile tale opel ar fi ok si la pret si la dotari!
Apropo de ford, un lucru il stiu sigur, consuma mult! Orice ar fi diesel sau benzina consuma cu 1 sau 2 litri peste normal!

| Renato_Turcu_1989 explică (pentru perladunarii):

Multumesc mult perladunarii oricum pana pe 26 oct o sa mai am timp sa ma decid un lucru e sigur caut ceva spatios acum ca va fi renault sau ford sau opel ceva va fi...sincer de 2 zile stau sa vad ce se spune despre masini modele motoare etc...la cum povestesc unii din auzite te apuca spasmele te fac sa nu-ti cumperi nici-un fel de masina direct bicicleta oricum va multumesc tuturor pentru sfaturi chiar sunt de folos pentru un incepator va sunt recunoscator

| Emerad a răspuns:

Perladunarii are relativ dreptate.

Marca Renault nu este tocmai cea mai de calitate marca, se strica repede si motorul nu este prea bine asezat.

Citroenul e complicat si are piese scumpe, de calitate nu stiu ce sa zic.

Fordul ar fi cea mai potrivita alegere din lista ta insa parerea mea personala este ca mai bine ai alege un Volkswagen sau un Opel.
Un sfat ar fi sa iti iei masina pe benzina.Mai multa viteza/putere.

| Renato_Turcu_1989 explică (pentru Emerad):

Ms mult! Chestia e ca sunt incepator iar dupa cum am mai zis traiesc in Grecia si nu-mi prea permit costurile unui benzinar sa vin in Romania am uitat sa zic ca am o skoda octavia 2 din 2004 1.4 motorizare benzina si cand ma gandesc ca trebuie sa bag de 20 de euro benzina ca sa fac nistre drumuri pe aici pe acolo si ajung acasa iar pe rosu ma apuca spumele sincer de asta evit benzina laughing stiu sunt cam chitros dar totusi lucrez pe 650 de euro pe luna..ms mult incaodata

| thegeaba a răspuns (pentru Emerad):

Motoarele Diesel de la Renault sunt cele mai bune din lume, au pus pana si pe Mercedes.
Francezii i-au invatat si pe nemti sa faca motoare diesel bune, nu invers.
Renault nu e grozav dpdv al tablei si finisajelor iar designul este hidos. Cutia si motoru insa sunt foarte bune, fiabile si bine legate.

| Mihaela99Miha a răspuns:

Iti recomand cu incredere Laguna. Am avut. Cat despre amplasarea motorului, crede-ma este bine pozitionat! Daca ai un impact frontal cu Laguna ai mari sanse sa traiesti ptc motorul nu vine in tine. Din partea Renault si Citroen ai + la confort.

| Renato_Turcu_1989 explică (pentru Mihaela99Miha):

Sincer la asta ma gandesc fiind incepator sa faci un drum de 1150 km doar venit in Romania siguranta e pe primul loc dar nici nu pot neglija costurile intretinerii unei masini asa cum am zis sunt cam chitros laughing oricum mersi mult