| gheorghe92 a întrebat:

vreau sa-mi schimb masina si nu sunt hotarat ce as vrea bmw 320 diesel2006+ sau mercedes c220 diesel 2008 as vrea cu cutie manuala as vrea sa stiu cateva detalii care sta mai bine pe drum si care fuge mai repede atat. VA MULTUMESC!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu m-am dat cu masinile in cauza, dar in general, dintre cele doua branduri am observat urmatoarele:
-la cutii automate Mercedes e super
-la aderenta BMW e muci, Mercedes are tot ce e mai bun la un RWD
-motoarele BMW fug cum nu prea pot altele, si in general sunt fiabile
-BMW-urile topaie si iti fac vanatai pe spate, Mercu' parca te poarta in aer.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Am fost doar cu 320 si e clar o masina orientata mai spre sport fata de c klass.Insa are probleme cu distributia si motorul, ar mai fi si consumul de ulei la unele dintre ele.Modelul facelift din 2009 e mult mai avantajos. C220 are 2.150 de cc parca deci taxa mai mare.Ambele au propulsie(tractiune pe spate) pe care nu poate sa o stapaneasca orice nepriceput.