| alex2293 a întrebat:

vreau sa imi cumpar un opel corsa si vreau si eu o parere despre aceasta masina, cat de buna e, cat consuma?thinking

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Consuma putin, este o masina de o masina la care in proiectare s-a tinut cont de costul de productie, nu de calitate si accesorii de fite, piesele sunt ieftine, iar fiabilitatea este buna comparativ cu pretul.
Nu este o masina de familie, este destinata in special tinerilor fara familie si femeilor sau celor care detin cel putin doua masini, fiind evident o masina de oras.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Opel Corsa este o masina de mic litraj, daca e pe benzina are un consum intre 4, 5 -7 litri. E o masina de oras, unde te poti strecura cu usurinta prin toate intersectiile, are un demaraj rapid si nu necesita o intretinere deosebita. Piesele de schimb se gasesc din gelsug, nu au preturi ridicate la manopera si este usor de intretinut. Un prieten are un Opel Corsa pe benzina si e foarte multumit de el.

| Minks a răspuns:

Depinde care opel corsa. Pana acum s-au facut 6 serii de Corsa din 1993 pana in 2010. Deasemenea depinde si de motorizare. Revin-o cu detalii despre masina ce vrei sa o cumperi si o sa te lamurim

| Cronki a răspuns:

Distributia la modelele cu motor:1. 0, z10xe si 1. 2 este pe lant, restul pe curea.Consumul mediu intre 5l si 6, 5 l%. La corsa sunt ceva probleme cu caseta de directie si timoneria daca e sub 2003 (articulatiile tijei de la schimbat-or), nu e scump de reparat, insa daca vezi ca are joc prea mare -repara inainte sa ramana blocat intr'o viteza. Excelenta masina de oras, pe autostrada iti vine insa sa te dai jos sa o impingi, apoi o gasesc destul de firava pentru gropile din Romania.

| alex2293 explică:

Pai anul este din 2001 si are 1488 cm cubi