| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar o masina, modelul dorit este opel corsa C, dar vreau sa consume cat mai putin, asa ca am de ales dintre 1000cm benzina si 1300cm CTDI diesel, care consuma mai putin din punctul vostru de vedere?

Răspuns Câştigător
| emoboy a răspuns:

Salut! Consumuri declarete:
Corsa C 1.0(58cp):4,7l/100km in regim extra-urban si 7, 2% in regim urban
Corsa C 1.3(70cp):3,8l/100km in regim extra-urban si 5, 7% in regim urban.O alegere mai bun, zic eu ar fi motorul diesel deoarece este putin mai puternic si are cuplul maxim in plaja 1750-2500, iar la condus te va ajuta si iti va place mai mai mult in comparatie cu benzinara in 3 cilindri.Problema ar fi ca este putin mai scump si piesele de asemenea.Pentru oras ar fi de preferat s-o cumperi pe cea pe benzina.

| anonim_4396 explică (pentru emoboy):

Pai 2 ani am condus dacia solenza 1.4 benzina si acuma iti dai seama ca m-am obisnuit pe benzinara, scoala am facut-o pe diesel si a fost super usor de condus o masina diesel!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde unde mergi cel mai des.
Pentru trafic urban, mai ales pe timp de iarna, cea pe benzina e mai recomandata, pentru ca se incalzeste mai repede si porneste usor.
In schimb, 1.3 CDTI e puternic, economic, fiabil... Se descurca bine si in oras, dar conditia ar fi sa mergi macar 2km la un drum. E un motor complicat, iar diesel-urilor nu le plac drumurile scurte, mai ales cand vorbim de cele cu turbina si injectie CR.
Consumul mic probabil e la cel CDTI, in orice regim, insa trebuie sa fii atent si la raportul km/intretinere. Sa nu te arunci pe un diesel care consuma putin, cand tu faci 5000km pe an.