| faviaursache a întrebat:

Am cumparat o masina de la o firma care a achizitionat-o in leasing. acesta a fost platit, firma mi-a dat cartea de identitatea a masinii, Acum eu trebuie sa o duc si sa o radiez, apoi sa o trec pe persoana fizica. Exista un cost suplimentar pentru acesta? Sau totul va decurge normal?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde... costuri exista.

Taxa de timbru daca e cazul te va costa cel mai mult, in rest diverse taxe pentru certificat, inamatriculare si RCA pe numele tau.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Radierea si inmatricularea se fac in acelasi timp, cand predai toate actele la inmatriculari.
Ca si taxe suplimentare, cred ca se plateste TVA, la masinile achizitionate de la firme, iar in loc de contract V-C, trebuie sa ai factura. Asta din auzite, n-am fost in situatia asta.
Si la impozit stiu ca difera actele, insa nu cred ca vei plati nimic in plus.
Te sfatuiesc sa apelezi la un birou de acte auto, ei cunosc toate demersurile. Platesti 10-20 lei pentru un formular, sau consultanta, dar te duci din prima cu toate actele in ordine. Daca faci de capul tau, e destul de complicat, si ai sanse sa uiti de o hartie, si pierzi timp.
Ai nevoie si de adeverinta ANAF, daca s-a platit taxa auto pentru masina aia, la cumparare. Daca nu s-a platit, esti nevoit sa achiti tu timbrul de mediu, inainte de a o inmatricula.