| Petrea_Alexandru_Puica_1990 a întrebat:

Am o Dacie 1410 și o dețin de 10 ani, persoana de la care am cumpărat-o nu are cartea de identitate a mașinii și impozitul la primărie nu l-a mai plătit de ani.
Cum sa procedez sa trec mașina pe numele meu fără a plăti taxele la primărie (taxele neachitate de el)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum ai scris tu sus, daca tu detii acea dacie de 10 ani, tu esti pasibil de plata la impozit.
Deci, este a ta sau nu?
Mergeti la Administratia financiara si vedeti intai ce datorii aveti pe ea si apoi faceti-i RAR-ul ca nu mai este in circulatie de multa vreme.
Din pacate, nu poti trece nimic pe numele tau, fara sa nu urmezi curusul legal, cu plata texelor restante, reinmatricularea in circulatie care nu se poate face fara acei ani de neplata samd.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Cum ai folosit masina 10 ani fara a detine cartea masinii?