| raymond2687 a întrebat:

Buna ziua! Am fost astăzi zi la Brasov, la intoarcere am gasit in parbrizul masinii o instiintare cum ca nu am platit parcarea... toate bune si frumoase, problema mea este pe acea instiintare nu este scrisa daca este amenda sau o simpla informare/avertizment ...este scris numai numarul masinii, ora si data la care a fost scrisa, o semnatura si un nr de tel "pentru relatii". Pe langa aceasta scrie ca este posibil posibil sa fiu amendat cu o suma intre 500 si 1000 RON
Mulțumesc frumos de înțelegere

Răspuns Câştigător
| eliancodrut a răspuns:

Da telefon la cel indicat, ca parcangii acestia sunt niste snapani. In fond, un agent de parcare nu are voie sa constae o contraventie, dar la noi, in Romania se poate orice.
Daca pe instiintare nu scrie altceva, nu te poate amenda. De regula trebuia sa scrie sa platesti o suprataxa, altfel vei fi amendat. Amenda ar fi nelegala, deoarece contraventiile se constata de un reprezentant al primariei sau de politia locala sau cea nationala, nu de o firma privata ce gestioneaza parcarea.
Dar daca ajungi sa te amendeze, ataca procesul verbal de amenda in instanta. Pastreaza hartia.

| raymond2687 explică (pentru eliancodrut):

Am înțeles. La final scrie așa.
,, Conform indicatorilor rutiere și panouri adiționale din parcare se efectuează prin AUTOTAXARE la intrarea in parcare și blocarea unui loc de parcare însemna acceptarea metodelor de plată afișate

1 răspuns: