| irinafatatrista a întrebat:

Bună ziua.
Am o masina Golf 4 2002.
Și o am de o luna.
Pana acum mergea frâna la pedală destul de ok.
Dar acum când franez, simt cum apăs (în gol) și trebuie sa mai apăs de 1-2 ori ca să frâneze.
Cineva mi-a spus ca am aer în instalație sau trebuie sa schimb Discurile și Plăcuțele sau Saboti-Tamburi.
Sau cineva a spus ca e doar de la Pompa de Vacuum(ce este aia si unde se afla)?
Oare de ce a întâmpinat masina problema asta și ce trebuie sa schimb?
M-am uitat totuși și Discurile si Plăcuțele sunt destul de ok.
Deci va rog sa ma ajutați și sa ma lămuriți care ar fi problema și ce trebuie sa fac?
Ofer funda.

Răspuns Câştigător
| badpanda a răspuns:

Este o problema destul de grava si necesita o vizita de urgenta la service.
Nu are legatura cu placutele uzate, aerul nu intra de capul lui in instalatie, cand se strica pompa de vacuum pedala devine tare la apasare.
Daca nivelul de lichid este ok ai pompa de frana defecta, daca nivelul a scazut ai o pierdere in instalatie.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cineva mi-a spus ca ...Sau cineva a spus ca. Oare de ce."

nu așa diagnostichezi o mașină, o duci la servicc, se UITĂ la ea și afli care-i baiul!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Irina ce varsta ai?

| irinafatatrista explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt Irina.
Sunt prietenul ei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa o vada un mecanic auto, o masina nu o poti repara cu sfaturi date pe internet, masina trebuie dusa in servis autorizat sa o repare personal calificat, cu masina trebuie sa te simti in siguranta atit tu ca sofer cit si pietonii, nu poti circula pe drumurile publice cu o masină defectă, pui in pericol viata ta cit si a pietonilor faci accident. Asa ca indiferent de preturi ai vrut masină scoti banii si o repari, intretinerea unei masini costă mult.

| Mirel4412 a răspuns:

Du-te la service ca oamenii care ti-au spus lucurile astea poate au dreptate, NU AVEM CUM SA STIM CE ARE MASINA TA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Service.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai verificat borcanul cu lichid de frână?