| Rioalex22 a întrebat:

Buna ziua, am o problema la condus, am avut 2 sedinte cu instructorul si cand am urcat la volan am tremurat desi nu am fost stresat, doar am tremurat si cand am apasat pedalele adica frana si pedala de schimbator si cele mai jos mi-a tremurat piciorul, a murit motorul deci nu stiu de ce sau din ce cauza dar tot imi tremura piciorul daca vreau sa pornesc din prima. Poate ca imi este greu sa ridic pedala de schimbator pentru a cupla motorul, ma puteti ajuta? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Exact ca tine eram acum 5 ani. Prima ora de condus? Am tremurat tot, nu stiam care tremura mai rau, eu sau masina! Insa, pas cu pas am trecut peste, mult exercitiu, o sa fie greu, dar nu te lasa, nimic nu e imposibil. Eu acum ma pregatesc pentru sala la atestat pe 27 ianuarie, pe 29 ianuarie am traseul la remorca. Crede-ma, se poate.Eu am fost strain de masina, dupa 5 ani mi-a ajuns, am trecut la profesionisti, am luat autobuzu,camionu,acum mai am doar remorca. Nu renunta,e un lucru normal, am patit si eu, si cred ca si multi altii care ii ' doare ' sa recunoasca. Daca eu am putut, si altii, vei putea si tu. Nu te speria, si asculta de instructor, e normal sa iti moara motoru la inceput, nu renunta, chiar daca pici sala ori traseu, nu te da batut. Eu am picat sala la B o data, apoi am luat-o, la camion am picat traseu o data, apoi l-am luat. Trebuie sa insisti

| Rioalex22 explică (pentru Liviu):

Stiu ca nimic nu e posibil dar problema e ca nu stiu cum imi este greu cand ridic pedala de schimbator imi tremura piciorul pe el nu stiu de ce si trebuie sa imping scaunul de tot in față ca să pot cupla motorul mentionezi ca învăț pe o masina de BMW X1 Manual

| Rioalex22 explică (pentru Liviu):

Si inca mai am o problema am fost de 2 ori la condus adica cate 1 ora si jumate si instructorul a scris 2 ore e normal asa si mai ales merg doar odata pe saptamana multumesc de raspunsuri

| Liviu a răspuns (pentru Rioalex22):

Pai 45 de minute e condusu 15 minute pauza, asa-s orele calculate.

| Liviu a răspuns (pentru Rioalex22):

Uita-te pe Youtube cum se porneste de pe loc, cum se face cu ambreiaju, sunt tutoriale, iti arata pedalele si cum apasa cu picioru ca sa iti faci o idee cum trebuie facut

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cere ajutorul instructorului si urmeaza intocmai instructiunile lui, ca de aceea il platesti, sa te invete si sa-ti explice ce faci bine, rau si cum este corect sa faci manevrele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu știu ce e aia pedala de schimbător... Dar e condusul se învață prin exercițiu. Așa că după doar 2 ore încă mai ai de învățat și cu timpul o să reușești.

| Xox0 a răspuns:

De frica? De emotie?
Ia-ti mai multe ore de practica, sa depasesti situatia.

| Xena20 a răspuns:

Stai liniștit, e normal sa îți fie frica la început și să omori motorul, orice începător omoară motorul. Cu ambreiajul e un pic mai dificil și va dura până o să te obișnuiești. Treptat treptat te vei obișnui și vei scăpa de frica și de tremurat. Cât conduci cu instructorul ești în siguranță, nu ei de ce sa te temi, pentru că instructorul are pedale și poate controla oricând 100% mașina. După ce termini școala de șoferi să iei ore in plus până dai examenul, e bine sa exersezi cat mai mult, și dacă poți roagă-ti părinții sau pe altcineva care are deja permis să te ducă într-un poligon ca sa mai exersezi, și asta ajuta foarte mult.

| Rioalex22 explică (pentru Xena20):

Problema e ca nu are nimeni in familie permis de conducere doar unchiul meu care este plecat in franta la lucru din păcate dar a zis ca dacă era acasă mergeam la învățat in poligon