| EdiAEG a întrebat:

Am si eu o problema, am un Nissan Primera 2004 si are un consum de 11%. Cu toate ca nu e normal, modelul acesta avand maxim un consum de 8% (are motor 1.6 benzina).Ce as putea sa îi fac sa revina la consum normal? Masina are 70000km, consumul acesta il are din fabrica. Astept sugetii, va multumesc.

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, iti recomand o schimbare a filtrului de aer, daca problema nu se rezolva, contacteaza un mecanic, raportul de carburant e prea mare

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

11% in oras (aglomeratie/blocaje, drumuri scurte cu porniri dese, etc.) e perfect normal. Fa un drum mai lung in afara localitatii si vezi atunci cat iti iese consumul.

| EdiAEG explică (pentru andreia67):

I-mi cer scuze ca nu am precizat 11% in afara localitati cu medie de 110km/ora

| DaniTDCI a răspuns (pentru EdiAEG):

Salut, iti recomand o schimbare a filtrului de aer, daca problema nu se rezolva, contacteaza un mecanic, raportul de carburant e prea mare