| CosminGK a întrebat:

Buna ziua. Am un audi a3 8p 2012, mi s-a spart parbrizul de jos pana sus. Nu avea nicio ciobitura nimic, floare sau ceva. Am schimbat parbrizul, nu am mutat masina din locul unde de unde l-am schimbat (am optat sa mi se schimbe parbrizul acasa) am luat acelasi parbriz, aceeasi firma la fel ca cel de a venit masina si la fel si acest parbriz s-a spart tot de jos pana sus. Tin sa mentionez ca masina sta in soare de cand rasare soarele pana la ora 18, dupa aceea masina circula.

O explicatie de ce s-a spart acest parbriz abia ce l-am pus ieri... pentru ca am vazut o gramada de masini stand in soare toata ziua si nu au parbrizele sparte... multumesc frumos.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fisura e tip lovitura sau o linie intinsa? Cred ca cineva iti vandalizeaza masina. Recomand sa pui o camera de filmat sa mearga constant si urmaresti masina

| CosminGK explică (pentru mgtow):

Eu stau la curte, masina sta in curte si nu e vandalizata sau ceva. Fisura e de sub stergatorul de la pasager si se duce in sus

| Simpatic a răspuns:

Nu are cum sa se sparga din senin ca nu e facut din zahar, cineva ti-l sparge probabil nu cu o piatra sau ceva ca sa ramana acolo obiectul ci cu un obiect infasurat intr-o carpa, alfel loveste si pleaca.

| CosminGK explică (pentru Simpatic):

Eu stau la curte si masina nu e parcata pe strada sau alte chestii. E parcata in curte. Ma mira faptul ca nu se vede absolut nicio urma de lovitura pe parbriz nici la primul parbriz cu care a venit masina si nici la asta de l-am schimbat ieri.

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Sare gardul si fuge? sau e pisica care vede un soarece )) poate e un blestem meltean asupra masinii

| CosminGK explică (pentru mgtow):

Ideea e ca am si caine si pisica, doar ca pisica nu iese afara, sta doar la balconul masinii. Sper sa nu fie ultima varianta pentru ca mai am o masina, ce sta si ea la fel in soare si nu are absolut nimic. Tot in curte e parcata si masina respectiva chiar langa masina in cauza.

| Simpatic a răspuns (pentru CosminGK):

Chiar e dubioasa faza

| badpanda a răspuns:

Nici n-a avut timp sa se intareasca adezivul si s-a spart iar?
De obicei se sparg de la diferentele bruste de temperatura.
Iarna cand dai drumul la caldura sau vara cand dai drumul la aer conditionat.

| CosminGK explică (pentru badpanda):

Da, nu a fost frig stau in Bucuresti, masina a avut geamul deschis ca sa nu fie schimbarea brusca de temperatura. Nu am circulat cu masina de vineri seara.

| badpanda a răspuns (pentru CosminGK):

Schimba marca de parbriz. Exista modele de la 250 de lei la 2500.

| CosminGK explică (pentru badpanda):

Chestia e ca am avut pe masina tot Saint Gobain sekurit si am luat acelasi parbriz, aceeasi firma caracteristici la fel

| badpanda a răspuns (pentru CosminGK):

Si amandoua s-au spart.

| CosminGK explică (pentru badpanda):

Da, primul in colt jos pe partea soferului, si al doilea de jos spre plafon pe partea pasagerului.