| anonim_4396 a întrebat:

am varsta de 21 de ani si ma aflu-n Italia,am obtinut permisul de condus ( B ) acolo,as vrea sa ma intorc in tara si sa-mi cumpar o masina, de preferat un Vw Golf 5 1.4 sau un Fiat Grande Punto 1.3; 1.4. As vrea sa imi spuneti in mare ce cheltuieli voi fi nevoit sa fac pe RCA si toate actele necesare pentru a circula, as vrea o estimare in mare daca se poate dar si detaliata daca aveti buna vointa. Va multumesc mult!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu iti recomand nici eu Golf 5 1.4, motorul ala a fost slab de la inceput, pe Golf 4, iar pe 5 e doar o versiune cu alt soft, ceva mai vioi. Problemele sunt tot acolo, nu e un motor economic sau fiabil.
In Romania, la o masina 1.4 ai impozit sub 60 de lei, ITP-urile costa sub 200 de lei, se fac la 2 ani, mai ai de platit rovinieta in jur de 110 lei pe an, iar asigurarea, daca treci masina pe numele tau, va fi in jur de 1500 de lei pe an. Daca o inmatriculezi pe numele cuiva mai in varsta, poti plati ca si mine, 130 de lei pe an. Bine, eu am ajuns la clasa 8 de bonus... La clasa 0 (adica prima asigurare pentru acea masina), e undeva sub 200 de lei pe an.
Daca e pe numele unui parinte, nu ai nevoie nici de procura pentru a circula pe teritoriul tarii.

| MariusF23 a răspuns:

Nu te gandi la Golf 1.4, mai degraba ia-ti un GP 1.4 benzina, e mult mai dinamic fata de golf. Legat de costuri, asigurarea si timbrul de mediu o sa fie ruperea, asigurarea in jur de 1200-1600 lei pe an, timbrul de mediu 300-400 euro. La diesel e mai scump timbrul de mediu. In rest, cu impozitul te descurci, 50-60 lei. Numere daca vrei sa iti pui tu combinatia ta e 85 lei, daca e sa iei la rand e 40. Autenticitatea la RAR e in jur de 100-200 lei. Plus alte mizilicuri de vreo 100 lei.

| Clujean25 a răspuns:

Dacă poți înmatriculează mașina pe părinți, bunici, etc. pentru că în România asigurarea e foarte scumpă pentru tineri. De exemplu la mașinile date exemplu de tine asigurarea pentru o persoană de 21 de ani e 1100-1500 lei pe an, iar pe o persoană de 50 de ani e 350-500 de lei... Impozitul e mic pentru mașinile de până în 1400cc, gen până în 50 lei/an. Pentru înmatriculare ai nevoie de cartea mașinii, (eventual talon), decizia + dovada de plata timbru de mediu sau adeverinta din care reiese nerestituirea taxei, actul de dobândire(contractul de vanzare-cumparare sau factura), certificatul de autenticitate care in faci la RAR, certificat fiscal de la primarie pe numele tau, buletinul tau, cerere de inmatriculare(o faci la birour inmatriculari) si dovezile de plata a taxei de inmatriculare, de talon, etc. Sper ca nu am uitat nimic...

| Alex94BC a răspuns:

Va multumesc pentru raspunsuri, deci sa inteleg ca un VW 1.4 nu prea se merita, avand in vedere asta si rezumandu-ma la varianta a 2 a, adica un Fiat Grande Punto 1.4 sport cat de fiabil sau bun ar fi fata de VW sau alte marci? E prima masina deci nu caut ceva foarte sofisticat sau de lux, avand si un buget mai redus in care cele 2 s-ar incadra perfect! Iar ca costuri observ ca sunt exagerate, pentru un salariu " atat de mare " pe care-l poti avea in Romania! Astept si un raspuns pentru aceasta intrebare daca aveti binevointa. Multumesc!