| Diaconu_Octavian_1997 a întrebat:

Buna ziua as vrea sa imi cumpăr un atv linhai de 300cc ce ma intereseaza e daca se poate conduce cu categoria b1 ca sa stiu daca merita sa mai fac investiția sau nu

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca se incadreaza la categoria B1, verifica caracteristicile tehnice (greutate si putere motor) prevazute la aceasta categorie cu cele ale ATV-ului, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Peste 50 cc trebuie B