| Alex94BC a întrebat:

as vrea sa-mi cumpar un Fiat Grande Punto 1.3 90 cv sau 1.4 benzina, ceva din 2006-2009 la maxim 90, 000 km! Imi puteti oferi niste detalii pro si contra acestui model de masina? Se merita? Este fiabila? Taxele sunt scumpe? La versiunea 1.3 90 cv se pot monta jante de 17 sau de 16? Va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

1,3 are un motor bestial.
16 supape, diesel, consum mic, 90de cai, transmisie pe lant, consumabile ieftine.
Consum mediu sub 5%.
Motorul este garantat 250.000 km.

| MariusF23 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Poate 750.000km. motorul ala e printre cele mai rafinate diesel-uri, cu intretinere corespunzatoare te duce la 400. 000km fara reparatii.

| Alex94BC explică (pentru TrăieşteClipa):

Deci sa inteleg ca ar fi alegerea perfecta un 1.3 90 cv benzina? Pe langa un 1.4 sau altele? Mersi frumos!

| Alex94BC explică (pentru MariusF23):

Salut,mersi ca mi-ai raspuns la intrebare, voiam sa te mai intreb daca 1.3 90 cv Benzina e cea mai buna alegere, fata de 1.4 sau restul'. Cu masina as vrea sa fac de 2 ori pe an Romania-Italia si nu stiu sigur daca este destul de eficienta pentru un drum lung! Multumesc mult!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Alex94BC):

1.3 90cv diesel.

6 răspunsuri:
| WalterWhite a răspuns:

Mie imi place acest model, multa lume spune ca fiat nu este o masina buna dar eu am un fiat brava si nu am avut nici o problema cu ea.

| Alex94BC explică:

Am inteles ca un 1.3 90 cv e doar pe motorina, eu ar trebui sa fac niste drumuri destul de lungi ( Romania-Italia) ar fi un dezavantaj ca e motorina si nu benzina sau masina s-ar comporta la fel de bine? Un 1.4 benzina ar fi mai buna sau nu? P.S: Este prima mea masina, deci nu sunt un mare cunoscator! Multumesc mult