| Prometheus14 a întrebat:

Bună ziua. De curând mi-am achiziționat un bmw 320d Touring, 2011 din Germania. Mașina trebuie inmatriculată/radiată/etc în RO. Cum trebuie să procedez?! Sunt la prima experiență de acest gen și nu știu pașii pe care trebuie să-i urmez. Mi-am făcut doar programarea online la RAR care este pe 13 Martie, luna viitoare. Mașina a fost cumpărată direct de la neamț, de către tatăl meu, a avut nr de Zohl pentru o lună pentru a se putea veni cu ea în țară, acele numere au expirat. Am fost cu el la ACTE AUTO pentru a-mi face contract vânzare-cumpărare pe numele meu și atât. Mașina nu este declarată, doar contract vânzare-cumpărare pe numele meu, făcut, atât. Întrebările mele sunt, dacă trebuie să fac ceva până la RAR, când îi pot scoate numele roși, cam cât mă costă platforma pentru a o duce la rar și asigurarea pe numele meu, fiind un începător, cât m-ar ajunge? (Am înțeles că asigurările la începători s-au ieftinit cu 40%)

1 răspuns:
| roanunt a răspuns:

In primul rand trebuie sa mergi cu actele de Germania la Politie pentru a-ti elibera numere rosii provizorii. Din cate am inteles eu, numerele provizorii de Germania au expirat, drept pentru care nu poti sa iesi cu ea pe strada, deoarece este considerata o masina neimatriculata.
In al doilea rand, trebuie sa iti faci programare la Politie si pentru certificat de inmatriculare si numere, dar dupa data de programare pe care o ai la RAR.
In al treilea rand trebuie sa mergi sa platesti toate taxele si sa traduci actele.

https://www.click.ro/......n-germania