| Johnell2004 a întrebat:

Salut. Acum cumparat recent o masina inmatriculata in Romania si proprietarul a fost de acord sa-mi lase numerele de inmatriculare. Am primit contract de vanzare-cumparare, fiscal, talon dar cartea masinii nu o are si am urmatoarele intrebari.
Daca inmatriculez masina pe numele meu si raman cu numerele alea, le pot face fara carte?
Daca inmatriculez masina si schimb numerele de inmatriculare trebuie sa schimb si asigurarea la masina?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti transcrie masina pe numele tau fara carte.

Oricum trebuie sa faci asigurare noua pe numele tau pentru a transcrie masina, e irelevant daca schimbi sau nu numerele, asigurare noua trebuie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu poti inmatricula masina fara carte. Daca ai contracte V-C, numerele, talonul si stampila fiscala pe contracte, mergi la RAR si soliciti un duplicat la cartea de identitata, pe motiv de pierdere.
https://www.rarom.ro/? p=656
*Sa faci programare inainte.
Apoi faci programare pentru inmatriculare, pe www.drpciv.ro
Si da, iti trebuie o noua asigurare, pe numele tau si seria de sasiu, in vederea inmatricularii. Altfel nu poti inmatricula.
ITP-ul si rovinieta se pastreaza, dar la rovinieta trebuie sa le trimiti noile date (daca schimbi numarul).