| plasmaticus a întrebat:

Despre uleiul de motor care trebuie schimbat periodic si dupa kilometraj.
Daca anul trecut am cumparat un bidon de 5 litri de ulei, am folosit 3 litri si mi-au ramas 2 litri un an de zile in bidon inchis la loc cu capacul, credeti ca anul asta pot folosi linistit cei doi 2litri?
Sunt unii care spun ca nu ar mai fi bun acel ulei chiar daca a stat nefolosit in bidon.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca bidonul a fost inchis bine si uleiul nu a suferit modificari vizibile (consistenta, culoare), atunci cred ca se poate folosi fara probleme.
Verifica, totusi, sa nu aiba vreun termen de valabilitate scris pe ambalaj.

| plasmaticus explică (pentru Bula):

Multumesc.
L-am inchis bine, insa memoria nu ma mai ajuta sa stiu ce culoare avea acum un an, in caz ca aceasta s-a schimbat.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru plasmaticus):

Uleiul este f bun si dupa 3 ani. indicatii gen -schimbare dupa 1 an -sunt smecherii de marketing sa se vanda marfa.

| Bula a răspuns (pentru plasmaticus):

Daca nu s-a inchis la culoare (spre negru), nu s-a facut transparenta ca apa si nu s-a colorat la ceva culoare stridenta, ne-naturala, atunci probabil e bun.
Baga-ti varful de la un deget si freaca-l putin cu altul. Daca e "uleios", alunecos, atunci il poti folosi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifica termenul de valabilitate. Doar ala conteaza, la uleiul nefolosit.
Teoretic trebuie sa arunci uleiul dupa ce sta un an in motor, practic se poate depasi putin si termenul ala, daca s-au facut putini km.

| MinodoraLungu a răspuns:

Sal, pe bidon la specificatii o sa gasesti detalii cu data de valabilitate a produsului si chiar detaliile de valabilitatea in cazul in care produsul a fost desigilat, respectiv 1-6 luni sau mai mult, Spor.