| anonim_4396 a întrebat:

Este prima oara cand pun o intrebare pe TPU asa ca nu stiu daca voi avea si raspuns dar incerc. Ce categorie de permis imi trebuie sa conduc un ATV sau QUAD mai mare de 50cc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, art.30, citez:
"ART. 30.Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
l) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h."
Daca vehiculul nu se incadreaza in conditiile de mai sus atunci trebuie permis de categoria B. Numai bine!

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In primul rand A1 nu e licenta e subcategorie si in al doilea rand trebuie B1 pentru quad si ATV. Daca depaseste 50 cmc este indicat sa ai B nu B1 fiindca nu se incadreaza in tocmai in normele B1!

| mgtow a răspuns:

Permis de conducere B care e valabil pentru scuter, masina si quad. Daca era mai mic de 50cc puteai sa scoti licenta A1.

| Homye18 a răspuns:

SAlut pentru ATV/Quad ai nevoie de permis pentru Categoria B. Oricum din cate am inteles vor sa schimbe legislatia si anume sa numai dea voie ATV-urilor si Quad-urilor sa circule pe drumurile publice in conditiile in care acestea sunt pentru Off-road.

| pokgang a răspuns:

Ca si la scuter categoria B