| plasmaticus a întrebat:

Imi puteti spune daca e corect ce face Asiguratorul RCA in urmatoarea situatie?
Masina mea e intr-un service agreat de asigurator. Constatatorul a facut prima constatare a daunelor la prima intalnire la ce e vizibil. Mi-a dau o prima suma in caz de dauna totala.
Si a ramas sa asteptam devizul si reconstatarea facuta de catre service pentru a se decide daca daca e dauna totala, majora sau ce va fi.
Azi am fost sunat de service si a spus ca oricum cel mai bine va fi sa discutam nu la telefon ci fata in fata. SI ca daca repar in serviceul lor Asiguratorul imi va da o suma (sa zicem 15000 lei), iar daca o repar in alt service imi va da mai putin, sa zicem 11000 lei.
Eu stiam ca iti poti alege orice service pentru reparatii, daca e asa cum imi diferentiaza suma ce mi-o va da pentru reparatii?

Imi puteti da un link sau ceva catre acel articol din lege sau legea care lamureste aceasta situatie?
Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere legala expresa (nici in L.132/2017 si nici in norma de aplicare) care sa impuna alegerea unui anumit service sau sa impuna alegerea unui service indicat de asiguratorul care urmeaza sa plateasca daunele, asa ca poti alege orice service.
Cu toate acestea este indicat sa folosesti service-ul indicat de asigurator, deoarece la acesta totul va merge mai bine si mai repede.

| SilviuStelian a răspuns:

In mod normal firmele de asigurari au un asa zis contract cu, cateva service-uri din fiecare oras. Cel mai bine repar-o la acel service cu, care lucreaza ei sau pe care ti l-au recomandat si ei or sa achite toate costurile. Daca este de dauna totala iti vor da masina inapoi si banii pe ea (bani primesti in functie de cat o evalueaza ei). Unii sunt smecheri si ca sa scape mai ieftin spun ca nu mai au ce ii face la masina (adica dauna totala) si iti dau masina inapoi lovita si niste bani amarati. Daca nu le ai cu masinile si tu nu esti sigur daca este dauna totala sau nu (adica daca mai poate fi reparata sau nu), intreaba un prieten mecanic ceva sa-ti spuna sigur daca masina se mai poate repara si daca se poate le-o lasi in poarta la service pana ti-o fac. Daca masina se poate repara sunt obligati sa ti-o faca.

| SilviuStelian a răspuns:

Si din cate stiu eu lasi masina la service, ti-o repara si te duci si o iei fara ca sa te coste pe tine ceva. Nu iti dau tie banii in masina cei de la asigurari si te trimit pe tine la service. Asta in caz ca te-a lovit cineva si ti-a dat asigurarea. Din cate am inteles eu mai sus de la tine firma de asigurari suporta tot. Deci nu trebuie sa treaca bani prin mana ta.