| geoconstanta a întrebat:

Buna ziua! Sunt inscrisa la o scoala de soferi in Constanța! Am facut orele de legislație, am dat pretestarea de a iesi pe traseu cu mașina si am ieșit pe șosea! Teoretic pe foaia de parcurs am 12 ore de condus, dar practic am doar 4 ore de condus! De platit am platit odata 600 de lei(dosarul+fisa psihologica) si am mai dat 400 de lei o alta rata la școală! Teoretic scoala in total face 1800 de lei! Intrebarea mea este:pot sa transfer dosarul la alta scoala fara a pierde macar jumatate din bani? Si trebuie neaparat sa ma duc eu sa ridic dosarul de la școală?

4 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ai semnat pe fisa in dreptul orelor trecute ca efectuate?

| georgy35 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu am semnat nimic! Ca eu m-am tot chinuit sa dau de instructor si el nu mai raspunde la telefon! Am vazut eu cand scria in fisa aceea si l-am intrebat de ce am atatea ore trecute si el a zis,, nu iti face probleme ca tu oricum te descurci la condus, te bag mai repede la sala,,

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru georgy35):

Eu mi-as lua un alt instructor, ar lui i-as trimite un SMS in care sa-i spun ca ii fac plangere penala daca nu-mi restituie banii.

| Curios2019 a răspuns:

Da,trebuie sa te duci personal sa iei dosarul. Si cu transferul, mi-e teama sa anunt, dar instructorii din Romania sunt foarte nesmtiti. Nu iti vei recupera banii. Respectivul a trecut in foaie ca tu ai facut orele, nu-l mai intereseaza, si-a luat banii. Dar hei, nu e neaparat sa faci tot atatea ore. Legea spune ca la fiecare traseu picat, trebuie sa faci MINIM 3 ore. E 100 de lei ora, gasesti un instructor cum se cade, le faci, si te poate trece in fisa ca ai facut orele suplimentare. Ai grija cu teparii astia de instructori. Am patit-o si eu. Am facut 8 ore si trebuia sa fac 15, am platit multi bani, (instructorul e si "prieten" de familie), m-am milogit de el sa ma invete sa fac parcari. Nu stiam sa fac. In ziua cu traseul am acumulat 20 de puncte! Am luat la mustat! Si nesimtitul de instructor nu m-a lasat sa ma duc acasa pana nu i-am dat "suta", ca cica el a aranjat...

In odata, ai grija de ce instructori dai si iti doresc mult succes! Imi pare rau ca ai cam pierdut din bani, dar tine minte ca trebuie sa faci doar 3 ore in plus de fiecare data cand pici. In decurs de un an, cat e valabil dosarul