| sergiuhd a întrebat:

Bună ziua TPU, am o intrebare, recent mi am adus o mașină din Germania si vreau să o inscriu pe Romania pe numele meu dar fostul proprietar al masini este in Germania si masina este radiată in Germania, cum procedez ce trebuie să fac? mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Faci un act de vanzare cumparare la un birou care se ocupa cu asa ceva(dupa modelul specific) intre tine si cel care este pe brief-uri si aia e.
Si mai ai nevoie de o declaratie, in functie de cum a fost aduse masina, daca a fost adusa pe platforma, ai nevoie de numarul platformei, daca a venit pe rotile ei, ai nevoie de acele numere, sau de o declaratie pe propria raspundere ca ai pierdut numerele.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pai, daca ai CUMPARAT masina, ai facut vreun act cu fostul proprietar, nu? Problemele apar daca masina NU e cumparata ci furata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai actul de v-c si actele masinii nu mai ai nevoie de proprietar