| Lemuel_Raymond_1997 a întrebat:

Buna ziua TPU.
am o mica problema sper sa ma ajutati cu niste sfaturi si pareri.

Am un opel combo 2009 de 1.3 diesel 200 000 km, si de o zi am observat ca mi se prelinge(nu picura) ulei de motor langa blocul motor direct pe esapament scotand un miros de ulei ars.
Dar incepe sa se prelinga doar cand pornesc de pe loc, asa daca o turez pe loc nu se prelinge nimic.
Tin sa precizez ca blocul motor nu este fisurat, ca sa avut mare grija de masina.

Care credeti ca ar fi problema? multumesc

Răspuns Câştigător
| AnonymousSSR a răspuns:

Salut daca se prelinge înseamnă ca ceva e sparte, sau crapta.E posibil sa ai o aparatură mica pe undeva

2 răspunsuri:
| baciuadi a răspuns:

Incearca sa schimbi chiuloasa sau sa verifici garnitura

| Lemuel_Raymond_1997 explică (pentru baciuadi):

Dar daca e deteriorata garnitura chiuloasa nu iasa ulei afara?, sau atunci intra in chiuloasa lichid de racire?