| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, TPU.
Astazi, in trafic, a aflam la un semafor aflat in panta.
Desi cu piciorul pe frana, masina mea s-a dus in fata (foarte, foarte incet) in masina celui din fata mea.
Acesta avea carlig de remorcare deci nu s-a intamplat nimic la masina dumnealui.
Nr meu de inmatriculare are o mica denivelare la mijloc (maxim 1 cm sa spun).
Eu am oprit masina insa domnul din fata a plecat si nu i-am retinut nr de inmatriculare.
Ma gandeam ca va opri intr-o statie de autobuz aflata in apropiere.
Trebuie sa merg sa declar acest incident la politie? Multumesc!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent du masina in service, ca are probleme foarte mari cu frana si alea sunt vitale daca nu functioneaza corect, ca risti sa omori oamenii in trafic, daca nu poti pune nici macar frana.
Poti sa mergi sa declari la politie, dar tu esti cea care vei platii amenda, ca umbli cu o masina cu frane defecte.

| mihai69 a răspuns:

Nu merită efortul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa lege, da, trebuie sa il declari.
Restul e decizia ta.

| OldSoul a răspuns:

Cum nu a observat cel din fata ta ca a fost atins, tot asa nu trebuia sa observi nici tu laughing
Bine, asta doar in situatia data, cand cealalta persoana nu a avut nici cele mai mici daune.

| Sofer a răspuns:

Nu trebuie. Ai scăpat ușor.

| PringAloe a răspuns:

Nu trebuie sa declari nimic, parerea mea este urmatoare:
Sa nu iti pierzi timpul cu asa ceva, nu s-au pordus pagube materiale si pentru o usoara denivelare ale numerelor nu o sa patesti nimic, maxim daca chiar iti sta pe creier chestia asta dai numarul jos si incerci sa-l indrepti cu un ciocan de cauciuc sau ceva asemanator.
Doar in cazul in care tamponarea era mai mare puteai sa te complici cu asa ceva, asta pentru ca, in teorie soferii nu au voie sa mearga cu carlingul pus daca nu tracteaza o remorca etc, deci cat timp nu ai pusa remorca etc carligul trebuie sa fie inauntru sau detasat in cazul in care el nu se retrage electronic, deci doar in cazul in care tamponarea era mai mare incat sa iti rupa/ indoaie bara fata etc. puteai sa te complici cu toate ca si aici nu stiu daca doar el era sanctionat, erau sanse sa fii si tu sanctionat, ba ca n-ai pastrat distanta, baca nu ai franat din timp etc.
In concluzie, nu te mai complica cu teaba asta.

| anonim_4396 explică (pentru PringAloe):

Multumesc! Da nu era problema daca eram sanctionata, ma gandeam sa nu mi se ia permisul pentru nedeclarare in 24 de ore a accidentului, dar dupa cum ati spus nu au fost pagube materiale, voi schimba eu numarul. Carligul normal nu avea ce sa pateasca sau ceva de genul acesta. Va multumesc

| PringAloe a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah nu Melinda, stai fara griji, ti-am zis, si la numar daca nu e o mare indoitura se poate indrepta, daca nu poti tu, pui pe cineva, un prieten, ruda sa ti-l dea jos si sa ti-l indrepte. happy

| mihai69 a răspuns (pentru PringAloe):

Poți te rog să-mi indici articolul din codul rutier care interzice să mergi cu cârlig, dar fără remorcă?!?
====
„acum 5 ore | PringAloe a răspuns:

... in teorie soferii nu au voie sa mearga cu carlingul pus daca nu tracteaza o remorca etc, deci cat timp nu ai pusa remorca etc carligul trebuie sa fie inauntru sau detasat in cazul in care el nu se retrage electronic"
====
(electronic oricum nu se poate retrage, eventual electromecanic, dar astea-s detalii).
====
În altă ordine de idei, iar intervine campioana zilei:
====
„ acum 4 ore | Violleta2022 a răspuns:

Urgent du masina in service, ca are probleme foarte mari cu frana si alea sunt vitale daca nu functioneaza corect, ca risti sa omori oamenii in trafic, daca nu poti pune nici macar frana."
====
Dar Dv. nu ai dori să faceți puțină verificare de atitudine? Nu de alta, dar frânele unui autovehicul nu funcționează la modul ON-OFF, ci analogic (adică direct proporțional cu forța de apăsare a pedalei). Dacă @Melinda438 nu a fost suficient de fermă în a ține piciorul pe acea pedală, e firesc să se producă o ușoară deplasare a mașinii.

| Gabriel010 a răspuns:

Teoretic, asa se zice. Ca orice incident se raporteaza la politie si "bla-bla". Practic, nu iti recomand sa o faci ( mai ales in Romania). Vine "agentul constatator", face poze, si pana la urma o sa se stabileasca faptul ca tu esti de vina. Iar daca dai de un politist prost ( si nu sunt putini in Romania) o sa si inventeze ca ai facut ceva modificari la masina, si iti incepe urmarirea penala. Cel mai probabil, cazul ar fi clasat, dar nu merita stresul de a da de un astfel de politist. Raportat la cat de mici sunt sansele sa te caute ala, si ce ai pati in cazul in care te ar reclama ala ( suspendarea permisului si amenda, masuri contraventionale), poate sub 1% sanse, fata de stresul mancat pe la Politie. nu cred ca merita. Daca nu ai facut-o ieri, nici sa nu te gandesti sa o faci azi. Sunt sanse destul de mari sa dai de unu care iti zice ca au trecut mai mult de 24 de ore...