| Username92828837 a întrebat:

Bunaaa, as avea nevoie de idei pentru înmatriculare, zilele astea o să trebuiască să înmatriculez mașina și nici nu prea am idei, mă numesc Ionela și voiam tare ela dar nu este disponibil

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde de judet, o sa dau doar cateva idei, o sa exemplific cu Bucuresti, dar nu are importranta judetul

B xx NEL
B xx LLA

daca aveam si un nume de familie era mai simplu de facut si poate mai potrivit, dar intelegi cum merge si pui in fata initiala numelui de familie de exemplu sau la urma

Daca te-a chema popecu ionela, un exemplu de numar inmatriculare ar putea fi

B xx PIN
B xx NIP

Poti verifica daca un numar este diponibil pe siteul autoritatii in domeniu : https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-forms/plate-number

ps: @suntserios mai uitat-te si la ora la care dau eu raspuns! am modificat rapunsul si da ai dreptate, desi stiam asta, insa uneori scrii ceva si dai trimitere pur si simplu!

de ce nu se elibereaza numere de inmatriculare care incep cu I sau O? pentru ca ar putea fi confundate cu 1 si 0!

| Violleta2022 a răspuns:

Stii ca numerele preferentiale vin cu plata a catorva sute de lei, in fiecare an?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Off @Simpaticule iar scrii prostii și greseli. Nu se pot elibera ne de înmatriculare care incep cu I.

Și tot eu sunt nașpa că tu dai răspunsuri aiurea.

Ce ne facem cu tine? Zi si tu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow, cate prostii poate scrie @Violleta2022.

Costa FIX 40 lei in plus numerele preferentiale. Si se plateste o singura data.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Ce sa-i faci?! A imbatranit si nu o mai ajuta mansarda.

| SuNaM a răspuns:

Majoritatea au judetul pe care nu poți să îl schimbi, apoi la număr au ori anul de naștere ori o dată importanta iar apoi la combinația de litere poți pune INL de la Ionela, sau numele de familie plus o litera din Ionela. Eu de exemplu am B-999( anul nașterii ) FlI(Florin Iancu )