| Daring098765 a întrebat:

Ca să devii pilot de curse pe circuit ce liceu ar trebui să fac? Știu că e ciudată întrebarea, dar am 14 ani și sunt pasionat de mașini.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu-ti trebuie liceu. Doar niste prieteni care au aceeasi pasiune si, bineanteles, bani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu conteaza liceul.
Sporturile cu motor nu sunt meserii, ci pasiuni din care, dupa multi ani de munca (si cheltuiala), poti incepe sa-ti scoti parleala.
Trebuie sa-ti cauti o meserie de baza, ideal tot din domeniul auto, care sa-ti asigure si buget pentru a deveni pilot. Trebuie sa te ridici prin puterile proprii, iar daca esti bun, incep sa vina sponsorizarile, poate chiar contractele cu marci auto.
Daca vrei un liceu care sa te ajute, mergi ori la profesionala auto (una buna, nu din alea amestecate cu drujbisti si bucatari), ori la un liceu bun, cu profil matematica/fizica sau mate-info, ca sa poti merge la facultatea de mecanica (Autovehicule Rutiere sau pe aproape). Iar ca meserie, iti iei startul in orice service respectabil (gasesti posturi), ca mecanic sau gestionar la partea de aprovizionare piese. In service vei gasi intelegere sa-ti incepi pasiunea dupa program, adica iei o masina normala si o transformi in masina de circuit, poate incepi cu o mica sponsorizare din partea firmei la care lucrezi. Daca nu, faci masina intr-un garaj de-al tau, in weekend si cand mai ai timp liber. Respecti niste criterii, si omologhezi masina pentru competitii, apoi poti participa in Romania la concursurile VTM (viteza pe traseu montan), ca sunt destul de populare. Circuite nu cred ca avem, dar nu zice nimeni sa ramai in tara.

| Alexandru250201 a răspuns:

Nu stiu daca exista un liceu pentru asa ceva dar trebuie sa fi bun la kart-ing si sa-ti iei permisul