| Neimp a întrebat:

Cam cât consumă o mașină pe benzină cu un motor de 1, 4 ( 75 cp )? Consum în afara orașului dar și în oraș.
Cam ce mașină pe benzină ar consumul cât mai mic față de alte mașini? Există și trucuri prin care să scot un consum de sub 6%?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de mașină. Nu toate motoarele de aceeași capacitate și putere la fel. Unele sunt pe mașini mai grele, altele pe mașini mai ușoare, unele pe cutii setate mai sportiv, altele pe cutii setate mai economic șamd.

Hiibridele cu motoare măricele au acum cele mai bune consumuri.
Cu un motor benzina care nu se chinuie sa tragă caroseria pe care e pus poți scoate și consumuri de sub 6. Cu atenție la condus, când accelerezi, cum folosești frana de motor, cum bate vântul scoți și consum de 4% în afara orasului

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un Logan cu motorul 1.4 mpi 75cp, consuma undeva la 12% urban intens, 8-9% in regim mixt (sau trafic urban liber), undeva pe la 5, 5% la calatorii lungi, in afara orasului.
Loganul are consum mic de combustibil, si ar mai fi Opel Astra/Corsa cu motoare 1.2 benzina, VW Polo cu motor 1.0 sau 1.4. Astea mi-au venit acum in minte.

| xerxes1 a răspuns:

Modelele mai noi au randament mai bun si consuma mai putin.