| Andreiu68 a întrebat:

Cand dau muzica la masina la maxim( maxim inseamna 66 ) se aude in gajait, daca dau pe la 59, 60 nu se aude gajait, dar mai inceput se aude. Dece se aude oare gajait? Are praf in boxe? Cum as putea sa curat boxele? Poate si masina r veche, e din '97

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca gajaitul se aude doar intr-una din boxe, atunci boxa respectiva poate fi defecta. Inverseaza cele doua boxe intre ele, iar daca tot acelasi boxa gajie, atunci boxa e de vina, in caz contrar amplificatorul are problema.

| Andreiu68 explică (pentru Bula):

In masima am decat 2 boxe, si acele boxe sunt in portierele din fata, daca dau muzica pe la 20, 40, 55 se aude clar si bine, daca am depasit volumul 66 se aude gajait din ambele boxe. Cred ca au praf, sau asa sunt ele ca nu suporta atata putere gen, acuma nu stiu, sa le schimb sau curat

| OldSoul a răspuns:

La ce te astepti de la un player aftermarket cu boxe oem?
Si-au trait acele boxe viata, alea erau pentru playerul original, acum ca tu ai alt player aftermarket se schimba situatia.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Playerul este de vina.
Nu este in stare sa suporte varfurile de curent si distorsioneaza.
Adica Wati multi scrisi pe etichete dar in realitate cam jumatate cu distorsiuni acceptabile.
O sa distorsioneze si cu boxe de 100 de Wati rms.

| DryIce a răspuns:

Tu intelegi ce inseamna distorsionarea? cand membrana atinge maximul cursei nu mai da randament si in timp se poate distruge si ramai fara boxe. Cand auzi ca distorsioneaza lasi mai incet pana la punctul unde se aude bine. La fel e si la home cinema, doar nu crezi ca dai volumul la maxim la home cinema?! Se da la jumate sau sfert maxim. La 3 sferturi se distruge. Nici la laptop nu dau mai mult de 80% ca distorsioneaza subwoferul lui. Stiu, am subwofer in laptop =) si da, chiar vibreaza masa putin >.

| ExprimareLibera a răspuns:

Mă speriasem când am auzit de 66. Credeam ca ai si tu ceva sistem cu macar 4/6 boxe. Nu mai vorbesc de Burmester sau Bang&Olufsen. O fi si sistemul audio invechid, ca doar are 19 ani, dar poate fi si din cauza distorsionarii. Cam puțin 2 boxe oricum.

| Moƒo a răspuns:

Bro.
Durata de viata a electronicelor nu e mare. Maxim 4-5 ani.
Volumul la boxe nu trebuie dat la maxim. Exista riscul sa devii surd mai tarziu, exista riscul sa ramai fara boxe. Atat cat tu spui ca masina e din 97, boxele tot din acelasi an sau chiar mai vechi- odata cu fabricarea masinii.
Nu poti curata boxele. Incearca cu o pereche noua de boxe. E posibil ca si melodia pe care sa o asculti sa fie in 128kbp in loc de 160 sau mai mare sa se auda mai bine. Adica nu e intr-o calitate perfecta. E copy.
A si. daca gajaie e de la finale.