| Alexandru250201 a întrebat:

Care e puterea maxima pe care o poate duce un motor de Golf 4 1.9 TDI 101 CP?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică cum să ducă puterea maximă?

| Alexandru250201 explică (pentru sierra1):

Am uit sa zic, modificata

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Folosind NOS (Nitros Oxyde Systems) poți dubla chiar puterea!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca schimbi "una-alta", sari de 200cp cu el, dar cu investitii serioase. Asculta ce zic astia:
https://www.youtube.com/watch?v=wHxV0h7EnF8

| OldSoul a răspuns:

Depinde cat de mult modifici din motor.
Undeva pe la 125-130cp din remapare.
Daca mai adaugi si o turbina, admisie, injectoare te apropii de 170.
Dar nu stiu la cat rezista internele, oricum, de la 150 cp incolo, sigur o sa ai de facut upgrade-uri in motor.
Recomandarea mea, daca vrei CP, vinde actualul, si ia-ti un ARL.

| alexandruanghel a răspuns:

Mai mult de 150-160 nu as baga. Dar totusi, daca vrei cai multi prin resoftare ii poti pune o turbina noua.

| mark2018 a răspuns (pentru alexandruanghel):

Si de ce sa puna o turbina noua?
Turbina k3 de pe Golf duce lejer pana la 270cp.
I

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mark2018):

Eu am vazut prea multe turbine VW cu palele tocate si trase de motor, ca sa cred asta laughing
Cred ca ai omis faptul ca trebuie "doar" schimbat axul, si palele, apoi poti face soft, cam la oride TDI din perioada pomp-duse.

| mark2018 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Tu ai luat teapa cu passatul ala al tau cu un milion de km si de atunci VW iti sta in gat.
Cu ulei ieftin se duc toate turbinele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mark2018):

Nu e nicidecum primul VW ce mi-a trecut prin mana.
Nu am facut deloc referire la al meu AFN cu "milionul", ca la ala, turbina e singura chestie care se invarte fara interventii. Vorbeam de PD. Nici nu am avut. Doar am tractat, si exploatat.
Am lucrat in cateva service-uri.
VW nu face masini. E la fel de prost ca si alte branduri, dar idiotii le lauda, ca arata bine. Si mai si platesc in plus pentru ele. Pardon, pentru nume.

| Antonio_Crantea_2000 a răspuns:

Moor. Dacă nu mă înșel ești BoNe de pe B-Hood nu? Te saluta TheTommy.

| Hashimura a răspuns:

Raspunsul e simplu: atatia bani cat esti dispus sa bagi in el, atat de multi cai o sa scoti, acopera orice raspuns.